Pamiętamy o bohaterach getta. Przyjdź i zobacz

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2012 07:54
W 3 miesiące zginęła jedna czwarta mieszkańców Warszawy. W rocznicę początku likwidacji warszawskiego getta stolica uczci bohaterów.
Audio
Likwidacja warszawskiego getta
Likwidacja warszawskiego gettaFoto: Wikimedia Commons CC/Unknown Stroop Report photographer

22 lipca 1942 roku rozpoczęła się pierwsza akcja likwidacji getta, w wyniku której zamordowano w obozie zagłady w Treblince ponad 250 tysięcy żydowskich mieszkańców Warszawy. W rocznicę tragicznych wydarzeń w galerii Kordegarda otwarta będzie wystawa rysunków z getta. Będzie można zobaczyć też kromkę chleba, która była tam dzienna racją żywieniową.  

Pamięci ofiar, a szczególnie dzieciom i Januszowi Korczakowi, poświęcony będzie marsz ulicami stolicy. - Pójdziemy w odwrotnym kierunku, niż szły żydowskie dzieci: z dawnego Umschlagplatz do domu dziecka, którym kierował Korczak. Pokazujemy w ten sposób, że coś przetrwało, że pamiętamy - mówi Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Uczestnicy marszu dostana wstążki z imionami zamordowanych, a także wstążki bezimienne.

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia II WOJNA ŚWIATOWA

Wieczorem odbędzie się koncert plenerowy Ohel Warszawa na ul. Bohaterów Getta, przy parku Krasińskich. Wystąpią m.in. Ircha Gdola Mikołaja Trzaski oraz Shofar i From thee to thee, projekt Raphaela Rogińskiego.

Materiał przygotował Krzysztof Horwat.

ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

12 lat temu odszedł Pianista

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 10:00
Władysław Szpilman wszedł do powszechnej świadomości dzięki oskarowemu filmowi Romana Polańskiego. Wcześniej wszyscy śpiewalismy jego piosenki, nawet nie zdając sobie sprawy z tego, kto jest ich kompozytorem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najmłodszy bohater powstania w getcie warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2012 18:05
Kazik Ratajzer został wysłany przez dowództwo na aryjską stronę, aby zorganizować ucieczkę do partyzantki ostatniej żyjącej grupy bojowców. Nie zdążył. Posłuchajcie wstrząsającego reportażu "Kazik" Alicji i Agnieszki Maciejowskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stary Doktor, jakiego nie znaliśmy

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2012 06:00
Przejmujące zapiski z getta oraz fascynujące fotografie. O tym, jaki był Janusz Korczak, możemy dowiedzieć się z dwóch nowych, intrygujących źródeł.
rozwiń zwiń