Na wakacjach najlepiej gotować samemu

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2012 08:35
Nadmorskie kurorty pełne są lokali gastronomicznych różnej maści. Korzystanie z ich usług może jednak "zakłócić" nasz cenny i wytęskniony odpoczynek.
Audio
Na wakacjach najlepiej gotować samemu
Foto: Glow Images/East News

Budki, przyczepy, sezonowe knajpy na plaży można spotkać w każdej nadbałtyckiej miejscowości odwiedzanej przez turystów. Oferują one szeroki wybór łakoci, przekąsek i dań obiadowych, od lodów przez zapiekanki po smażone ryby.  Jest jednak pewne ale…

- W takich lokalach nie ma odpowiedniego sprzętu chłodniarskiego. Zamiast tego jest sprzęt domowy, nieprzystosowany do przemysłu gastronomicznego. Osoby, które tam pracują, w większości nie są odpowiednio przeszkolone. Są to ludzie z łapanki. Nie ma tam również odpowiednich detergentów, schowka na środki czystości, szatni i kącika dla personelu, toalet. Nie wiem czy jest woda bieżąca. Są tam wykorzystywane wyłącznie małe piecyki i mikrofalówki, a nie fachowy sprzęt gastronomiczny – wylicza Robert Markowski, szef kuchni w jednej z warszawskich restauracji.

Pół biedy jeśli możemy skorzystać z usług większego lokalu, najlepiej takiego, który działa całorocznie. Tam ryzyko, że nabawimy się zatrucia pokarmowego jest niepomiernie mniejsze. A co jeśli jesteśmy skazani wyłącznie na małą gastronomię?

- Gotujmy sobie sami. Wtedy będziemy wiedzieli, co jemy. Jeżeli jesteśmy dorośli i świadomi, co robimy, nie narażajmy dzieci, bo to o nie najbardziej chodzi. Żeby nie jadły tych frytek i ryb smażonych w głębokim tłuszczu. Nie dawajmy tego dzieciom. Gotujmy im sami. Czy warto ryzykować takie fajne i krótkie wakacje? - radzi Robert Markowski.

Dlaczego nad polskim morzem nie ma świeżych ryb i dlaczego lody to często "sama chemia" - dowiesz się z materiału Mariusza Filara.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy kawa to kawa? Sprawdzą i może być drożej

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2012 08:36
Pyszna kawa latte to nie kawa? Według niektórych ekspertów tak, bo to raczej napój mleczny. Wbrew pozorom to kwestia bardzo ważna dla ceny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Disneyland? Pod Warszawą ma być lepiej

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2012 10:49
W pobliżu Grodziska Mazowieckiego rusza budowa pierwszego w Polsce, i w tej części Europy, parku rozrywki. Adventure World Warsaw zaprosi pierwszych gości w 2015 roku.
rozwiń zwiń