Ewa Kopacz: Platforma postawi ludowcom wymagania

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 10:00
Czy premier przyjmie propozycję PSL w sprawie resortu rolnictwa? - Nie chciałabym, aby Platforma kaprysiła i marudziła, ale wymagania będą – odpowiada Ewa Kopacz.
Audio
Ewa Kopacz w studiu radiowej Jedynki
Ewa Kopacz w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/Pplskie Radio

Prezydent Bronisław Komorowski podpisze w czwartek dymisję Marka Sawickiego, złożoną po aferze taśmowej. PSL z kolei ma przedstawić swojego kandydata na ten resort. Czy już wiadomo, jaka będzie decyzja premiera w sprawie nowego ministra rolnictwa? Marszałek Ewa Kopacz odpowiada, że trzeba poczekać na propozycję PSL. Jak mówi, na środowym zarządzie krajowym PO premier Donald Tusk przedstawił sprawozdanie z rozmowy z Waldemarem Pawlakiem. Według niej, powiedział to, co już wiemy, że po spotkaniu polityków PSL premier Pawlak złoży nazwisko kandydata na to stanowisko. - Nie chciałabym, żeby było tak, że Platforma będzie kaprysić i marudzić, ale będzie stawiać pewne wymagania – stwierdziła Ewa Kopacz.

Marszałek Sejmu stwierdziła, że w związku z globalnym kryzysem "potrzebujemy w Polsce stabilności i odpowiedzialności politycznej”. – Jeśli mamy do załatwienia sprawę, która wymaga natychmiastowego załatwienia, to musi to nastąpić szybko. Nie będzie to się działo w formie gry politycznej, ale określonych umów między jedną i drugą stroną – oceniła marszałek Sejmu.

In vitro, związki partnerskie? "Będziemy dyskutować"

Marszałek Sejmu wyraziła nadzieję, że liberałowie i konserwatyści w PO dojdą do jednego wniosku w sprawie in vitro. Uważa, że obowiązkiem państwa jest złożyć ofertę, która pozwoli obywatelom z niej korzystać, jeśli jest to zgodne z ich światopoglądem. Musi to być oferta gwarantująca bezpieczeństwo.

Czy kwestia in vitro, a także związków partnerskich, zostaną rozwiązane w tej kadencji? - Jesteśmy krok dalej – odpowiedziała Ewa Kopacz, tłumacząc, że jeśli wcześniej projekty w tych kwestiach trafiały do komisji, „umierały śmiercią naturalną do momentu zakończenia kadencji”. - Moją ambicją będzie, aby na sali było pierwsze lub drugie czytanie projektów – powiedziała. Jej zdaniem parlament będzie w stanie „dyskutować o nich w sposób odpowiedzialny”.

Rozmawiali Daniel Wydrych, Krzysztof Grzesiowski.

agkm

>>>Przeczytaj zapis rozmowy

Czytaj także

Afera taśmowa przykryła sprawę in vitro

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2012 07:27
Zdaniem Włodzimierza Czarzastego z SLD po Euro 2012 to była jedna ze spraw, które "zaczęły łamać obraz dobrze rządzącej Platformy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grupiński: pomysł komisji śledczej jest absurdalny

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2012 16:50
Były szef CBA Mariusz Kamiński marzy, by kogoś pośledzić – tak komentował Rafał Grupiński pomysł stworzenia komisji śledczej w sprawie taśm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sławomir Nowak: nie zatrudniłem żony ministra

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2012 09:20
Minister transportu Sławomir Nowak określił jako niedopuszczalne zatrudnianie członków rodziny na wysokich stanowiskach państwowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Sawicki odchodzi, kto na jego miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 06:23
Ludowcy mają oficjalnie przedstawić kandydata na ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Prezydent podpisze dymisję dotychczasowego szefa resortu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sondaż: poparcie dla PO spada po aferze

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 07:07
Platforma straciła aż 5 proc. poparcia w porównaniu do badań sprzed afery taśmowej – wynika z sondażu ZBS OBOP/TNS POLSKA dla "Gazety Wyborczej”".
rozwiń zwiń