Karkonosze bez wyciągów narciarskich

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2012 09:30
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wyciągi narciarskie w Karkonoszach nie ruszą tej zimy. Problem tkwi w małej ilości ratowników narciarskich.
Audio
Karkonosze bez wyciągów narciarskich
Foto: sxc.hu

Nowe przepisy nakazują właścicielom wyciągów narciarskich, zatrudnianie ratowników. Problem w tym, że nie ma wystarczającej ilości ratowników. W całych Karkonoszach jest kilkadziesiąt wyciągów, natomiast ratowników jest tylko dwóch i to w dodatku z Karpacza. Taka liczba ratowników wystarczy do zabezpieczenia niewielkiej nartostrady.
- Te stoki będą stały, będą czekały na ratowników, których nie ma bo nie wyszkolił ich GOPR  – powiedział w radiowej Jedynce Piotr Kaczmarski z lokalnej organizacji turystycznej w Szklarskiej Porębie.
To właśnie GOPR zgodnie z nową ustawą odbiera nartostrady, szkoli ratowników bądź sam wynajmuje się sam do pomocy poszkodowanym narciarzom.
- Możemy być podmiotem świadczącym usługi z zakresu ratownictwa narciarskiego, natomiast w tej chwili mamy ograniczone możliwości personalne – mówi Olaf Grembowicz naczelnik GOPR.
Podsumowując, żadna stacja wyciągowa nie może ruszyć bez ratowników narciarskich, nie było by problemu gdyby TOPR i GOPR wyszkolili niezbędną ilość ratowników. Jednak aby przeprowadzić szkolenia niezbędna jest pokrywa śnieżna.
Rozmawiał Piotr Słowiński.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Narciarz na kilka godzin utknął w 3-metrowej zaspie

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2012 10:28
24-letniego narciarza, który wpadł do trzymetrowej zaspy, poszukiwali w Beskidzie Żywieckim ratownicy GOPR.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karkonosze: turyści znaleźli zwłoki mężczyzny

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2012 11:45
Niezidentyfikowane zwłoki zostały znalezione na dnie Śnieżnych Kotłów w Karkonoszach.
rozwiń zwiń