Żegnamy lato w niezwykłej scenerii

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2012 10:09
W Kozienicach dziś wielki koncert na pożegnanie lata 2012. Miejsce nieprzypadkowe, bo w Kozienicach jest największa w Polsce elektrownia opalana węglem kamiennym. A dziś również Dzień Energetyka.
Audio
Ryś, maskotka Lata z Radiem, w Kozienicach
Ryś, maskotka Lata z Radiem, w KozienicachFoto: PR

Ponad Puszczę Kozienicką wyrasta olbrzymi komin, który ma 300 metrów wysokości. Co dwunasta żarówka w naszym kraju świeci się dzięki energii wytworzonej w Kozienicach.

- Komin będzie już niedługo niższy - mówi w radiowej Jedynce Krzysztof Zborowski, prezes zarządu ENEA Wytwarzanie, bo taką nazwę nosi teraz kozienicka elektrownia. A to dlatego, że elektrownia przystosowuje się do norm ochrony środowiska, narzuconych przez Unię Europejską i zainstalowała trzy ciągi odsiarczania spalin. Każdy z nich ma swój komin o wiele niższy niż ten stary.

W planach jest zwiększenie mocy elektrowni do czterech tysięcy megawatów. - Wtedy co siódma, ósma żarówka będzie zasilana dzięki prądowi z Kozienic - zapowiada w Sygnałach dnia prezes Zborowski. Nowy blok wybudują Polacy, Japończycy i Niemcy w rekordowym tempie niespełna pięciu lat.

Wielkim miłośnikiem Kozienic jest mistrz olimpijski w skoku wzwyż Jacek Wszoła. Z Kozienic pochodził pierwszy jego sportowy wychowawca Marek Łuczyński. To na jego cześć co roku jest organizowany  międzynarodowy mityngu skoku o tyczce "Pierwszy Skok Dla Marka". W tym roku konkurs zostanie rozegrany 6 września.

Kozienice to miasto królewskie. - Związane są przede wszystkim z rodem Jagiellonów - wyjaśnia Renata Maj, szefowa punktu Informacji Turystycznej. Już król Władysław Jagiełło przyjeżdżał do Kozienic. Miał tu swój dwór myśliwski. W Kozienicach urodził się Zygmunt I Stary.

A koncert na pożegnanie lata rozpocznie się o godz.16. Wystąpią Perfect, Bracia i The Beatlmen, a Kabaret Młodych Panów i Egurrola Dance Studio. Zabawę w kozienickim amfiteatrze poprowadzą Sława Bieńczycka i Roman Czejarek,
Ale już od godz. 10 na Scenie Dziecięcej w Ośrodku Rekreacji nad Jeziorem Kozienickim wystąpią m.in. Centrum Uśmiechu i Ricardo Waligóra. - Szczudła założyłem około 17 lat temu - mówi w Lecie z Radiem Ricardo. Opowiada też, jak chodzić na szczudłach i zdradza tajniki żonglerki piłeczkami.

- Będą też czary, pokazy węża, ekwilibrystyka na motocyklu, połykacz ognia, a o iluzje zadba Ludmiła - zachwala Agnieszka Kunikowska, która poprowadzi Scenę Dziecięcą

Rozmawiali Sława Bieńczycka i Roman Czejarek.

(ag)

Czytaj także

Koncert De Mono w Tomaszowie Mazowieckim

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 14:14
rozwiń zwiń

Czytaj także

Big beatowe szaleństwo w Radomiu (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2012 10:45
W ostatnią niedzielę czerwca "Lato z Radiem" gościło w Radomiu. Zobacz występ Ani Rusowicz!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncert Maryli Rodowicz w Kętach

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2012 14:41
Maryla Rodowicz, niekwestionowana królowa polskiej piosenki, wzięła udział w koncercie "Lata z Radiem" w Kętach. Zapraszamy do obejrzenia wideo z tego wydarzenia!
rozwiń zwiń