Płacisz za ubezpieczenie dzieci w szkole? Oni na tym korzystają

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 09:30
Za ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków płaci każdy rodzic. Stawkę negocjuje szkoła. I szkoła wybiera ubezpieczyciela...
Audio
  • Ubezpieczenia w szkole - relacja Piotr Sławiński
Płacisz za ubezpieczenie dzieci w szkole? Oni na tym korzystają
Foto: Glow Images/East News

Szkoła podpisuje umowę, pobiera składkę i potem wpłaca ją do towarzystwa ubezpieczeniowego. I dotąd wszystko jest w porządku.

Nie wszyscy wiedzą jednak o tym, że po zawarciu umowy towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają szkole 10-15 procent wartości składki.  Niektóre firmy ubezpieczeniowe przelewają na konta szkoły pieniądze nawet przed zawarciem umowy. Jest to tak zwana darowizna. O tym, z którym towarzystwem zawrze umowę szkoła decyduje dyrektor. – Szkoła ma prowizję od firmy ubezpieczeniowej, która będzie pokrywać bieżące potrzeby uczniów – przyznaje Mariola Jaciuk, dyrektor jednej z największych na Dolnym Śląsku szkół zawodowych i ogólnokształcących, która wynegocjowała u ubezpieczyciela prowizję w wysokości 10 tys. złotych.

Zdaniem dyrektor nie widzi nic zdrożnego w tym, że szkoła bierze jedną trzecią tego, co wpłacają rodzice. – Takie są zasady. Każda firma ubezpieczeniowe w ten sposób łowi klientów. Przecież to funkcjonuje już od wielu lat – dodaje Jaciuk.

Problem w tym, że o tej ”praktyce” nie informuje się rodziców. Gdyby te pieniądze, które dostaje szkoła zostały dopisane do składki ubezpieczeniowej to uczniowie byliby lepiej ubezpieczeni, a w razie wypadku dostaliby większe odszkodowania.

Więcej na ten temat w dźwięku.

Czytaj także

Kłopoty samorządów to efekt niżu

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 13:36
Nauczyciele są zwalniani, a szkoły zamykane ze względu na niż demograficzny - mówił w radiowej Jedynce, Maciej Jakubowski, wiceminister edukacji narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pomóc pierwszakom w walce ze stresem?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2012 10:56
Przede wszystkim trzeba się starać, żeby dziecko oswoiło się z nową dla siebie sytuacją. Dobrze jest razem z dzieckiem przygotować tornister do szkoły, ubranie, bardzo ważna jest też rozmowa, w której dziecko może wyobrazić sobie jak będzie wyglądał ten pierwszy dzień w szkole, co - po kolei - będzie się działo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witaj szkoło! Witajcie zmiany!

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2012 08:00
Po prawie dziesięciotygodniowym odpoczynku czas wracać do szkoły i do obowiązków. Rok szkolny rozpoczyna dziś cztery miliony osiemset dziewięć uczniów. Jakie zmiany dotkną ich w tym roku?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nalaskowski: zachęcajmy, a nawet przymuszajmy dzieci do czytania

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2012 13:43
W rozmowie z "Uważam Rze” prof. Aleksandra Nalaskowskiego przekonywał, że polska szkoła nie ma przed sobą wyraźnie postawionego celu. Dochodzi w niej jednak do walki różnych środowisk o to, jaki będzie jej kształt.
rozwiń zwiń