Nie bał się ostrej prawdy, dlatego świętujemy

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2012 08:04
Mija właśnie 400 lat od śmierci księdza Piotra Skargi. W czwartek, w Krakowie zaproszeni goście będą świętować z okazji głównego dnia obchodu roku Skargi.
Audio
Portret Piotra Skargi anonimowego autora
Portret Piotra Skargi anonimowego autoraFoto: Maciej Szczepańczyk/ Wikipedia/CC

Skarga był jezuitą, teologiem, kaznodzieją króla Zygmunta III Wazy, rektorem Kolegium Jezuitów w Wilnie i pierwszym rektorem Uniwersytetu Wileńskiego. Najbardziej znany jest ze swoich kazań, których - zdaniem ekspertów - mogły być tysiące. Zachowało się ich jednak tylko 197. Z tego tylko 20 ma precyzyjnie określone miejsce i czas wygłoszenia.

Poseł PO Rafał Grupiński, pomysłodawca "roku Skargi" podkreśla, że Piotr Skarga potrafił myśleć szerzej niż inni. - Kiedy niezwykle ostro atakował reformację zawsze zaznaczał, że nie można stosować przemocy wobec ludzi o innych poglądach – powiedział Grupiński.

Główne Uroczystości 400-lecia śmierci księdza Piotra Skargi już w czwartek wieczorem w Kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie. O godz. 18.00 na uroczystą Mszę Święta odprawi J.E. ks. kardynał Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosi o. Adolfo Nicolás SJ, generał zakonu jezuitów. Obchody o godz. 20.00 zakończy koncert muzyki klasycznej w wykonaniu Capelli Cracoviensis.

W środę w krakowskim kinie Kijów premierę miał film "Skarga”. Film zrealizował znany scenarzysta i reżyser Jarosław Mańka.

Piotr Skarga opowiadał się on za wzmocnieniem władzy królewskiej i ograniczeniem władzy Sejmu. Założył wiele kolegiów jezuickich, między innymi w Połocku, Rydze i Dorpacie. Zajmował się działalnością filantropijną. Gorliwie działał na rzecz zahamowania protestantyzmu i przywrócenia wpływów Kościoła rzymskokatolickiego. Ks. Skarga to autor kilkudziesięciu książek utrzymanych w duchu religijnym, z których najbardziej znane są "Żywoty świętych". Napisał także "Kazania sejmowe".

Obchody Roku Piotra Skargi patronatem objęło Polskie Radio.

Więcej informacji w materiale Agnieszki Jas.

ei

Czytaj także

Rok Piotra Skargi pod patronatem Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2012 19:45
W 2012 roku przypada 400. rocznica śmierci ks. Skargi, jezuity, teologa, kaznodziei króla Zygmunta III Wazy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ksiądz Piotr Skarga obecnie dostałby Nobla"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2012 20:42
Mszą świętą w kościele Matki Bożej Łaskawej w Warszawie rozpoczął się rok księdza Piotra Skargi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Patron nieoczywisty, który wyrastał ponad swoją epokę

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2012 09:20
Rok 2012 został ustanowiony przez Sejm RP rokiem Piotra Skargi. We wrześniu minie 400 lat od śmierci autora "Kazań sejmowych" i "Żywotów świętych".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skarga miał moc

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2012 09:00
To był zapalczywy Mazur, często mówił szybciej, nim pomyślał. - Piotr Skarga dziś byłby może dziennikarzem - twierdzi prof. Janusz Tazbir, oceniając cechy osobowości słynnego kaznodziei.
rozwiń zwiń