X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bozon Higgsa raczej bez Nobla. Szansa Polaka?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 09:21
Po laureatach w dziedzinie medycyny i fizjologii we wtorek dowiemy się kto zdobędzie nagrodę Nobla z fizyki. Wśród potencjalnych kandydatów wymieniany jest astronom Aleksander Wolszczan.
Audio
Wenus
WenusFoto: sxc.hu

Brytyjczyk prof. John Gurdon i Japończyk prof. Shinya Yamanaka dostali nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii za badania, które umożliwiają cofanie w czasie dojrzałych komórek do etapu, w którym mają one wszystkie cechy zarodkowych komórek macierzystych. To szansa na nowe metody leczenia m.in. Alzheimera.

W przypadku Nobla w dziedzinie fizyki bardzo trudno prognozować kto otrzyma nagrodę, bo w odróżnieniu np. od Nobla z medycyny, fizycy nie dostają innych prestiżowych nagród, które mogłyby być wskazówkami dla naukowych bukmacherów.

Agencja Reutersa, jak co roku, typuje jednak swoich kandydatów. Wśród faworytów na pierwszym miejscu wymieniani są Charles Bennett, Gilles Brassard i William Wootters – autorzy tzw. protokołów teleportacji kwantowej, która pozwala przekazywać z bardzo dużą prędkością informacje pomiędzy dwoma miejscami w przestrzeni.

Na liście znajdują się również brytyjski naukowiec Leigh Canham – badacz zjawiska emisji światła przez porowaty krzem oraz Stephen Harris i Lene Hau – naukowcy pracujący w USA, którzy spowolnili światło do prędkości jadącego roweru.

Natomiast z niemal całkowitą pewnością można powiedzieć, kto fizycznego Nobla w tym roku nie otrzyma. – Wiele się mówiło o nagrodzie dla badaczy związanych z bozonem Higgsa. Są jednak dwa problemy. Ich odkrycie ogłoszono w lipcu tego roku, a nominacje do Nobla są zbierane o wiele wcześniej. Po drugie, Nobla można dostać w najwyżej trzy osoby. W przypadku Bozonu Higgsa, osób które by się kwalifikowały do nagrody jest sześć. Z tego grona jedna osoba już nie żyje, ale kandydatów wciąż byłoby aż pięciu - tłumaczy Jan Stradowski z miesięcznika "Focus".

Jan Stradowski wspomina o jeszcze jednym kandydacie – polskim astronomie Aleksandrze Wolszczanie, odkrywcy pierwszych planet poza Układem Słonecznym.

Nazwisko laureata/laureatów nagrody Nobla z fizyki poznamy we wtorek przed południem.

Uroczyste wręczenie Nobli odbędzie się 10 grudnia - w rocznicę śmierci ich fundatora - w Sztokholmie. Przed nami jeszcze ogłoszenie laureatów nagród w dziedzinach chemii, literatury oraz pokojowej nagrody nobla.

Więcej w materiale Mariusza Filara.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kto po Nobla? Na liście Zagajewski, Tokarczuk, Różewicz

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2012 13:19
Od poniedziałku zaczniemy poznawać tegorocznych lauretatów nagrody Nobla. Tego dnia zostanie ogłoszona decyzje w sprawie nagrody z dziedziny fizjologii i medycyny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nobel z medycyny za "biologiczną podróż w czasie"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 11:35
Nagrodę dostali wspólnie Brytyjczyk John B. Gurdon i Japończyk Shinya Yamanaka. Badali komórki macierzyste.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nobel 2012 z medycyny to szansa na słuch i wzrok?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 14:23
– To są odkrycia kluczowe. W przyszłości, wcale nie aż tak dalekiej, będą miały zastosowanie – mówił o przyznanej w poniedziałek nagrodzie prof. Jacek Szepietowski, prorektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
rozwiń zwiń