Skok ze stratosfery: miał tlenu tylko na 10 minut

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2012 10:17
Austriacki skoczek Felix Baumgartner pobił 3 rekordy związane z lotem balonem oraz skokiem ze spadochronem. Gdyby na chwilę przed skokiem się rozmyślił, mógłby to przypłacić życiem.
Audio
Felix Baumgartner tuż przed skokiem z kapsuły
Felix Baumgartner tuż przed skokiem z kapsułyFoto: PAP/EPA/JAY NEMETH

Najwyższy skok, najwyższy lot balonem i największa prędkość spadania - szybciej niż dźwięk. To rekordy, które pobił "Nieustraszony Felix”. Wyskoczył z kapsuły podwieszonej pod balonem Stratos, tak dużym jak 55-piętrowy budynek. Próba odbywała się w amerykańskim stanie Nowy Meksyk.
Jak podkreślają eksperci, krytyczne było pierwsze tysiąc metrów. Gdyby coś wtedy się stało, skoczek prawdopodobnie nie zdążyłby bezpiecznie się ewakuować.

Kiedy znalazł się na wysokości 39 km, ciśnienie był bliskie próżni. Wtedy nie było już czasu na zastanowienie. Musiał skakać bardzo szybko, bo tlenu w skafandrze miał tylko na około 10 minut.

Skoczkowi nie udało się pobić jeszcze jednego, planowanego rekordu - długości swobodnego spadku. Od skoku do otwarcia spadochronu minęły 4 minuty i 20 sekund - od rekordu dzieliło go tylko 17 sekund. Nieustraszony Felix leciał swobodnie w dół dokładnie 36 529 metrów, czyli ponad 36 i pół kilometra. Nikt jeszcze z takiej wysokości nie spadł.

>>>Dowiedz się więcej o skoku Baumgartnera>>>

Felix Baumgartner, były pilot śmigłowców i skoczek spadochronowy, do bicia rekordu przygotowywał się od pięciu lat. W marcu i lipcu tego roku wykonał skok z wysokości 21 600 metrów i 19 456 metrów.
Przed skokiem Baumgartner powiedział coś, czego nie zrozumieli kontrolerzy lotu na ziemi. Posłuchaj relacji Rafała Motriuka i dowiedz się, co to było.  

ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

1342,8 km/h. Tak szybko leciał Baumgartner

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2012 22:50
Austriacki skoczek pobił 3 rekordy. Najwyższy skok, najwyższy lot balonem i największa prędkość - szybciej niż dźwięk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert o skoku Felixa Baumgartnera: sukces, że przeżył

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2012 23:06
Profesor Jan Składkowski, kierownik Zakładu Astrofizyki i Kosmologii Uniwersytetu Śląskiego powiedział PAP o skoku Felixa Baumgartnera:
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skoczył. Jak silnym trzeba być człowiekiem...

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2012 07:37
- Oglądałem skok Baumgartnera z zapartym tchem tak samo jak lądowanie na Księżycu. (...) Jakim trzeba być silnym psychicznie człowiekiem, żeby wyjść w skafandrze w przestrzeń kosmiczną i skoczyć? Bałem się, że on wysiadł psychicznie, gdy w trakcie lotu przez moment nie odpowiadał na pytania - powiedział dr hab. Jerzy Achimowicz z Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej.
rozwiń zwiń