Urzędnicy zaspali, można pływać bez zezwoleń

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2012 08:02
15 października przestało obowiązywać rozporządzenie dotyczące uprawnień do żeglowania. Nowego jeszcze nie ma, ale ministerstwo sportu problemu nie widzi. Alarmują za to żeglarze. Czy na wody wypłyną niedoświadczeni, żądni przygód amatorzy żagli?
Audio
Urzędnicy zaspali, można pływać bez zezwoleń
Foto: Glow Images/East News

Do poniedziałku bez żadnych uprawnień można było pływać jachtem żaglowym o długości całkowitej nie przekraczającej 7,5 m lub jachtem motorowym z silnikiem o mocy nie przekraczającej 10 kW (ok. 13KM). Od wtorku takich ograniczeń nie ma.

Co to oznacza? – Każdy może wziąć dowolny statek długości do 24 metrów i płynąć gdzie chce, choćby w poprzek oceanu. I będzie to zgodne z polskim prawem, bo  urzędnicy nie wydali na czas odpowiedniego aktu prawnego – tłumaczy kapitan Witold Chocholak, instruktor i szef szkoły żeglarskiej.

A chodzi o rozporządzenie do ustawy  o sporcie z czerwca 2010 r. Stare strąciło bowiem moc 15 października. Przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki twierdzą, że problemu nie ma, bo nawet jeśli proces zdobywania uprawnień rozpoczął się w starych przepisach, całość będzie uregulowana w nowym rozporządzeniu.

Cezary Grzanka z departamentu rozwoju i promocji sportu dodaje, że całe zamieszanie spowodowane jest zmianami w zapisach rozporządzenia, wprowadzonymi m.in. podczas prac sejmowych. - Teraz sezon i tak już się kończy, a wiosną przepisy będą gotowe – dodaje.

Tymczasem  Witold Chocholak zaznacza, że w tej chwili polskie organizacje żeglugi nie mogą egzaminować chętnych. - Należy też liczyć się z tym, że na wodzie zrobi się mniej bezpiecznie, bo niedoświadczeni żeglarze mogą chcieć skorzystać z furtki – dodaje.

Jak na to odpowiada ministerstwo sportu? Posłuchaj relacji Mariusz Filara.

ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kusznierewicz: entuzjazm młodzieży motywuje do pracy

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 17:40
Mateusz Kusznierewicz pięć razy startował w regatach olimpijskich i w szóstych już nie zamierza. Od kilku lat myśli o swych następcach i działa w tym kierunku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski żeglarz samotnik ruszy w kolejny rejs

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2012 12:00
Na nowym jachcie Energa Zbigniew Gutkowski wystartuje 10 listopada w wokółziemskich regatach samotników bez zawijania do portów Vendee Globe. Jak zaznaczył gdański żeglarz, największymi przeszkodami są ogromne fale, huragany, góry lodowe i wieloryby.
rozwiń zwiń