Co z ustawą medialną? Minister ujawnia kulisy

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2012 09:18
- W obszarze mediów nie można dokonać rewolucji w trzy miesiące - mówił w radiowej Jedynce Bogdan Zdrojewski, minister kultury.
Audio
Minister kultury Bogdan Zdrojewski
Minister kultury Bogdan ZdrojewskiFoto: Polskie Radio

Sytuacja finansowa mediów publicznych delikatnie mówiąc nie jest najlepsza. Od dłuższego czasu trwa dyskusja nad projektem nowej ustawy medialnej. Pojawiają się sprzeczne informacje na temat treści proponowanych rozwiązań. Według doniesień medialnych rządzący są podzieleni co do tego, w jak sposób pomóc Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu. - Nie ma różnic między mną a ministrem Michałem Bonim jeśli chodzi o kierunek rozwiązań. Nie ma też różnić w takim przekonaniu, że mediom publicznym trzeba pomóc. Natomiast jeśli chodzi o dojście do tego, w jaki sposób to zrobić, rzeczywiście są pewne różnice, ale nie mają one dużego znaczenia - zapewniał w "Sygnałach dnia" Bogdan Zdrojewski.

Minister kultury poinformował, że jeszcze w tym roku rządzący podejmą decyzję w sprawie "kierunkowych rozwiązań" dla mediów publicznych, które powinny być przygotowane w 2013 roku i wdrożone od 1 stycznia 2014 roku. Niewiadomo jednak, kiedy dokładne powstanie nowa ustawa medialna. - To zależy od tego, jaki wariant zostanie wybrany. Nie proponuje żadnego rozwiązania, które wymagałoby implementacji prawa w tej materii w Komisji Europejskiej - podkreślił Zdrojewski. Minister dodał, że na nową ustawę poczekamy minimum dwanaście miesięcy.

>>>Przeczytaj zapis całej rozmowy

Kilka dni temu były prezes Telewizji Polskiej Robert Kwiatkowski przedstawił swoje propozycje, które mogłyby się znaleźć w nowej ustawie medialnej. Kwiatkowski zaproponował m.in., żeby główne anteny TVP i Programy Pierwszy i Trzeci Polskiego Radia funkcjonowały na rynku reklamowym, jak media komercyjne i z zarobionych przez nie pieniędzy byłyby finansowane stacje misyjne. - Jeżeli wejdziemy głębiej w ten projekt trafimy na pewne nierealności - mówił w Jedynce minister Zdrojewski. - Nie ma możliwości w chwili obecnej dosypania pieniędzy z budżetu państwa, bo tych pieniędzy po prostu nie ma.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister Boni proponuje nową ustawę medialną

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 16:03
Ministerstwo Cyfryzacji i Administracji ma zaproponować zarówno pełny projekt ustawy, jak i rozwiązanie tymczasowe do chwili uchwalenia nowej ustawy medialnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogdan Zdrojewski: powinien powstać fundusz na rzecz misji publicznej

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 08:11
Minister kultury złożył w ”Sygnałach dnia” życzenia z okazji 86. urodzin Programu Pierwszego Polskiego Radia i przedstawił wizję finansowania mediów publicznych. Jego zdaniem ten problem powinien zostać rozwiązany do końca roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sytuacja finansowa mediów publicznych jest dramatyczna"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2012 16:57
Mówili o tym na posiedzeniu senackiej komisji kultury prezesi TVP i Polskiego Radia.
rozwiń zwiń