Scarlett Johansson i Clint Eastwood w kampanii

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 07:45
Aktorzy i reżyserzy w większości opowiadają się za Barackiem Obamą, świat country za Mittem Romneyem. Kto z nich poczuje smak zwycięstwa – dowiemy się po wyborach prezydenckich 6 listopada.
Audio
Clint Eastwood na konwencji republikanów
Clint Eastwood na konwencji republikanówFoto: Ron Sachs/CNP/PAP/DPA.

Udział aktorów i piosenkarzy w kampanii wyborczej w Stanach Zjednoczonych to bez wątpienia ogromna gratka dla kandydatów. Sławy pomagają nagłośnić wydarzenia wyborcze, a Amerykanie chętniej zagłosują na danego kandydata, jeśli dodatkowo popiera go osoba, którą lubią i cenią. Jednocześnie wpływ sław świata show-biznesu na decyzje wyborczą nie jest decydujący – jeśli ktoś popiera innego kandydata, raczej nie zostanie zwolennikiem jego przeciwnika, poruszony przez sympatie ulubionej piosenkarki.

Jak rozkładają się sympatie świata show-biznesu w tegorocznej kampanii wyborczej? Znany pieśniarz Bruce Springsteen poparł Baracka Obamę. Jest przeciw pogłębianiu przepaści między biednymi i bogatymi, uważa, że wybór Mitta Romney’a ten podział zwiększy. Większość producentów filmowych, reżyserów, aktorów również zagłosuje za kandydatem demokratów. Wśród jego zwolenników są George Clooney, Scarlet Johansson, Ben Affleck.

Większość piosenkarzy country popiera za to Mitta Romneya. Nie ma on zbyt wielu zwolenników w świecie filmu, popierają go jednak aktor Client Eastwood i czarnoskóra aktorka Stacey Dash. Poparcie tej ostatniej wywołało oburzenie wśród czarnoskórych Amerykanów.

Już za tydzień zaczyna się interesująca akcja Polskiego Radia, związana z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi w USA. Dwaj reporterzy Polskiego Radia, Wojciech Cegielski i Michał Żakowski, będą przemierzać Stany Zjednoczone i przybliżać społeczny kontekst wyborów 6 listopada, realia życia Amerykanów. Jeden z nich pojedzie przez Nowy Jork, Karolinę Północną,  Los Angeles, Hollywood, San Francisco i Chicago, drugi przez Utah, Wyoming, Teksas, Alabamę i Tennessee. To wszystko od 29 października do 3 listopada, w ”Sygnałach dnia”, ”Popołudniu z Jedynką”, magazynie ”Więcej świata”.

agkm

Serwis specjalny: wyborywusa.polskieradio.pl >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Instytut Gallupa: Romney ma 7 proc. przewagi nad Obamą

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2012 07:37
Niektóre sondaże pokazują niewielką przewagę Baracka Obamy, w innych na czele jest Mitt Romney. W sondażu Gallupa republikanin ma 7% przewagi nad prezydentem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obama zdobędzie mniej głosów i wygra?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2012 07:31
Barack Obama może zdobyć mniej głosów bezpośrednich w nadchodzących wyborach, ale wygrać je głosami elektorskimi - wynika z analizy sondaży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory w USA, ostatnie starcie: polityka zagraniczna

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 07:47
Barack Obama i Mitt Romney zmierzą się w ostatniej debacie telewizyjnej. W całości będzie ona dotyczyć polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych.
rozwiń zwiń