Zachód w końcu pozna Polskę lepiej?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 09:26
Wybitni intelektualiści związani z Uniwersytetem w Oksfordzie tworzą pogram badań nad współczesną Polską. O naszym kraju ma się mówić więcej i częściej, zarówno na uczelniach jak i na salonach politycznych i kulturalnych.
Audio
Uniwersytet w Oksfordzie
Uniwersytet w OksfordzieFoto: Diliff/wikipedia

W planach są seminaria, wykłady i konferencje, powstaną podstawy kursów akademickich związanych naszym krajem.

- Nareszcie coś się rusza – prof. Norman Davis nie potrafił ukryć entuzjazmu.

Prof. Jan Zielonka przypominał w "Sygnałach dnia", że w Oksfordzie zawsze byli ludzie zajmujący się Polską, jednak do tej pory wiedza o naszym kraju nie była odpowiednio promowana.

Student Oksfordu, Krzysztof Kokoszczyński przyznał, że na jego kierunku, na którym bada Rosję i Europę Wschodnią, tematyka związana z Polską przewija się przez cały czas. Niestety, tak nie jest na innych studiach, na których ten region Europy jest marginalizowany.

Zwracał na to uwagę w radiowej Jedynce prof. Timothy Garton Ash, który oceniał, że stosunkowo mało mówi się o naszym kraju na Zachodzie.

Dzięki inicjatywie intelektualistów z Oksfordu ta sytuacja ma się jednak zmienić tak, by na uczelniach w innych krajach podręczniki i kierunki w większej niż dotychczas mierze wzbogacone były o "pierwiastek polski”.

- Jestem przekonany, że przyjdą nowe fundusze, programy, więcej studentów. Miejmy nadzieję, że rośnie wielki dąb – podsumował prof. Davis.

Rozmawiał Adam Dąbrowski.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mamy problem: połowa Polaków z wyższym wykształceniem...

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2012 16:30
Z badań wynika, że co drugi Polak ukończy studia przed 30. rokiem życia. To powód do dumy? Nie do końca. - W ostatnich latach uczelnie "poszły" w liczbę wypuszczanych absolwentów, a nie w jakość ich kształcenia - mówią goście Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Absolwent polonistyki może pracować w banku

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2012 15:35
Wiele możliwości stoi otworem przed młodymi ludźmi. Biura Karier na uczelniach dbają by studenckie portfele nie świeciły pustkami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie uczelnie łamią sumienia?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 08:34
Grzegorz Gilewicz bardzo dobrze zdał w tym roku egzaminy wstępne na kierunku "grafika projektowa" w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Nie chciał jednak podpisać ślubowania uczelni, w którym zawarte było stwierdzenie o "wierności ideałom sztuki, humanizmu i demokracji”.
rozwiń zwiń