"Myślę o mamie w perspektywie kilku tysięcy lat”

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2012 08:18
18 skrzyń z rękopisami i maszynopisami oraz pamiątkami Agnieszki Osieckiej trafiło do Biblioteki Narodowej w Warszawie.
Audio
  • Pamiątki po Agnieszce Osieckiej w Bibliotece Narodowej
Agnieszka Osiecka
Agnieszka Osiecka Foto: okularnicy.org.pl

- Twórczość mamy przechodzi w lepsze ręce - powiedziała Agata Passent, córka słynne poetki. Najstarszym obiektem w zbiorze jest dziennik, w którym pierwszy wpis pojawia się 27 grudnia 1945 roku. Agnieszka Osiecka miała wówczas 9 lat. W zbiorze znajdują się także dokumenty, m.in. świadectwo urodzenia i świadectwa szkolne. - To jest niemal pełne archiwum - powiedział dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski.

Magda Umer była świadkiem ostatnich miesięcy życia Agnieszki Osieckiej.Jak mówi, codziennym zajęciem poetki było wyrzucanie z szuflad fotografii, notatek, albumów i rękopisów. - Ona mówiła, że boi się tych szuflad i nie wie, jak zrobić z nimi porządek. I nagle ten czas nastał. Wielka to chwila - powiedziała Umer.

Magdalena Nosal z Fundacji Okularnicy archiwizowała zbiory poetki przez 5 lat. - Nie ma teraz najmniejszego problemu, żeby znaleźć nawet najmniejsze formy literackie - powiedziała.

Jedna ze skrzyń ze zbiorami poetki zostanie otwarta dopiero za 10 lata - znajdują się w niej listy i pamiątki osób, które wciąż żyją.

Dokumenty,
Dokumenty, podczas uroczystości przekazania Archiwum Agnieszki Osieckiej Bibliotece Narodowej.

Cyfrowa wersja rękopisów i pamiątek po Agnieszce Osieckiej jest dostępna w internecie na stronie www.archiwumagnieszkiosieckiej.pl.

Posłuchaj  audycji Krzysztofa Horwata.

to

Czytaj także

Każdy może śpiewać Osiecką!

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 16:00
Do udziału w 15. konkursie wokalnym "Pamiętajmy o Osieckiej" zapraszała w "Muzycznej Jedynce" córka poetki, Agata Passent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pamiętajmy o Osieckiej, zostańmy z nią dłużej

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2012 21:15
- Czasem zastanawiam się, czy ja i słuchacze nie odczujemy zmęczenia klasyką polskiej piosenki. Ale wybór wśród utworów Agnieszki Osieckiej jest tak ogromny, że w podczas finału 15. edycji konkursu usłyszymy kilka nieznanych kompozycji - opowiada Agata Passent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maryla Rodowicz wydaje... dzieła zebrane

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 19:24
Fani królowej polskiej piosenki mogą zacierać ręce z radości. Już niebawem do sklepów trafią reedycje ponad 30 jej płyt winylowych. Znajdą się na nich takie przeboje jak "Futbol" czy "Jarmarki" - nigdy wcześniej nie wydane na winylu.
rozwiń zwiń