Rostowski: stać nas na dłuższy urlop rodzicielski

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 07:45
Nowy wydłużony do roku urlop macierzyński ma być możliwy od września 2013 roku. Będzie kosztował rocznie około 2 mld złotych – mówił w Jedynce minister finansów Jacek Rostowski.
Audio
Jan Rostowski
Jan RostowskiFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

W czwartek mamy poznać zasady nowego urlopu macierzyńskiego. Projekt ustawy o wydłużeniu urlopu ma przedstawić minister pracy. Jacek Rostowski, minister finansów mówił w „Sygnałach dnia”, że ustawa ma wejść przypuszczalnie od września, stąd w 2013 roku kosztów nie będzie. W 2014 roku przewiduje się koszty nieco poniżej 2 mld złotych rocznie. – To znaczący wydatek, ale budżet może sobie na niego pozwolić, jeśli inne wydatki będziemy trzymali twardą ręką – powiedział szef resortu finansów.  Jacek Rostowski mówi, że rząd chce działać tak, aby „w przyszłości było więcej Polaków, którzy będą mogli zapewnić starszym osobom emerytury”. Zaznaczył, że polityka rodzinna, jeśli chodzi o wymiar ekonomiczny, da efekty dopiero po 2035 roku. Kiedyś jednak trzeba zacząć.

Czy to jednak może przynieść rezultaty? Minister mówi, że zwiększono w 2013 roku środki na budowę żłobków,  na wsparcie dla przedszkoli. Dodał, że politykę prorodzinną trzeba prowadzić na przestrzeni wielu lat.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski

Przeczytaj: Jacek Rostowski o szczycie Unii, polskim deficycie i kryzysie >>>

agkm

>>>Przeczytaj zapis rozmowy

Czytaj także

RPP obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2012 13:09
Najważniejsza stopa, referencyjna, będzie wynosić 4,5 procent. Lombardowa 6,00 proc., depozytowa 3,00 proc., a redyskonta weksli 4,75 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stopy procentowe w dół, giełda w górę?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2012 13:55
Schemat, wskazujący że łagodzenie polityki pieniężnej powoduje hossę na giełdzie, sprawdza się niemal zawsze. Nie ma powodu sądzić, by tym razem było inaczej. Na wiele trudno jednak liczyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fiasko rozmów Merkel - Cameron? Spór o cięcia

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 07:15
Brytyjsko-niemieckie rozmowy o finansach Unii Europejskiej. Kanclerz Angela Merkel i premier David Cameron odbyli ponaddwugodzinne wieczorne konsultacje na Downing Street w sprawie wysokości budżetów wspólnoty w następnym siedmioleciu.
rozwiń zwiń