"Warto być razem, przy różnorodności"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 07:38
Chciałbym, żeby Polacy odczuwali radość bycia razem – mówił w Jedynce prezydent Bronisław Komorowski. Na marsz zaprasza zarówno zwolenników Józefa Piłsudskiego, jak i Romana Dmowskiego.
Audio
  • Prezydent Bronisław Komorowski w "Sygnałach dnia"
Warto być razem, przy różnorodności
Foto: prezydent.pl/Łukasz Kamiński

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w "Sygnałach dnia”, że 11 listopada będzie można wybrać różnego rodzaju demonstracje. - Jedni będą obchodzić to święto we wspólnym środowisku politycznym, niektórzy będą protestować przeciw komuś, ale można być i razem - mówił gość Jedynki. Tych ostatnich zaprosił na plac Piłsudskiego. Stamtąd marsz przejdzie obok pomników narodowców i socjalistów do Belwederu. - Na marszu będą orkiestry, czołg z 1920 roku. Chciałbym, żeby Polacy odczuwali radość bycia razem – powiedział prezydent.

Bronisław Komorowski dodał, że nie chodzi mu ”o sztuczną jedność”. – Warto być razem, przy różnorodności. Nie jestem z tradycji narodowej demokracji, ale od marszałka Piłsudskiego. Kocham marszałka, ale chcę uszanować tradycję obozu narodowego, która pewnie była tradycją połowy polskich rodzin w okresie międzywojennym – zaznaczył gość Jedynki, dodając, że to Roman Dmowski podpisał traktat wersalski. - Jednych trzeba kochać w historii, innych lubić, a innych szanować – stwierdził Komorowski.

11 listopada w Warszawie odbędzie się dwanaście zgromadzeń związanych z obchodami odzyskania niepodległości w 1918 roku. Oprócz marszu prezydenta będą to m.in. Marsz Niepodległości, organizowany przez środowiska narodowe i manifestacja antyfaszystowska Porozumienia 11 Listopada.

Czytaj także: Prezydent o śledztwie smoleńskim >>>

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski

agkm

>>>Przeczytaj zapis całej rozmowy

Obchody
Obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada, fot. PAP/Jacek Turczyk

Czytaj także

Niespodzianka na 11 listopada: czołg z 1920 roku

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2012 13:24
Czołg jest nie tylko jednym z najstarszych zabytków broni pancernej na świecie, ale też dowodem naszej wielkości – mówił prezydent Bronisław Komorowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

11 listopada bez prezydenta. "Ma ważne sprawy"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2012 18:23
Po raz pierwszy od 5 lat nie będzie prezydenta Litwy na obchodach polskiego Święta Niepodległości w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wystarczyło lepiej egzekwować istniejące prawo"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 18:24
W piątek w życie wchodzi ustawa o zgromadzeniach publicznych. Jedna ze zmian to zakaz organizowania dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, jeśli istnieje możliwość zakłócenia porządku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Plakaty antyaborcyjne na "Razem dla Niepodległej"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 23:44
Mariusz Dzierżawski, prezes Fundacja Pro – prawo do życia, zadeklarował w liście do prezydenta Bronisława Komorowskiego chęć wzięcia udziału w organizowanym przez niego marszu 11 listopada. Zachęcił go też do obrony prawa do życia dzieci chorych i z wadami genetycznymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwanaście manifestacji. ”Wystarczy poczytać fora kibiców"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 06:15
Największe to prezydencki marsz "Razem dla Niepodległej", Marsz Niepodległości i demonstracja antyfaszystów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe prawo o zgromadzeniach. Trafi do Trybunału?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 07:00
Samorządy mają większą władzę nad organizowaniem manifestacji. Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o zgromadzeniach publicznych.
rozwiń zwiń