Prezydent: Rosja może nam pomóc, oddając wrak

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 08:20
Bronisław Komorowski mówił w Jedynce, że Rosja mogłaby nam przekazać wrak tupolewa jeszcze przed zakończeniem śledztwa. Według niego, zależy to od jej dobrej woli.
Audio
  • Prezydent Bronisław Komorowski w "Sygnałach dnia"
Prezydent: Rosja może nam pomóc, oddając wrak
Foto: Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta

Prezydent Bronisław Komorowski zaznaczył, że problem wraku tupolewa jest formalnie stawiany jako wymaganie prawa rosyjskiego. Rosjanie mówią, że nie wydadzą go do zakończenia śledztwa. Prezydent pyta jednak, czy można przekazać wrak wcześniej, po zrobieniu zdjęć, ekspertyz. Osobiście uważa, że tak. Ocenia, że problem wraku w Polsce jest bardziej problemem emocjonalnym niż z punktu widzenia dowodów. Stąd według niego Rosja może nam pomóc w tym, aby obniżać falę negatywnych emocji.

"Polskie szaleństwo czy cudza dywersja"

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w Jedynce, że warto zbadać czy, emocje wokół Smoleńska nie są rozbudzane z zagranicy. Dodał, że poprosił o to przedstawiciel Solidarnej Polski, a znany ekspert ds. bezpieczeństwa Zbigniew Brzeziński ma podobne obawy. - Nie jest przesądzone, czy Rada Bezpieczeństwa Narodowego będzie miała nad czym obradować, ale trzeba się zwrócić do specjalistów w zakresie dywersji ideologicznej, która przecież na świecie istnieje. Bywa stosowana w przeszłości, być może jest i teraz – powiedział gość Jedynki.  Według niego, trzeba zbadać, "czy to z polskiego szaleństwa, czy z obcego podpuszczenia dzieją się takie rzeczy ta straszne jak oskarżenia państwa polskiego o zbrodnie na prezydencie, zarzuty zabójstwa, deprecjonowanie autorytetu państwa polskiego w oczach obywateli polskich”. 

Spotkanie z Seremtem w gabinecie

Prokurator Generalny jest zaproszony do prezydenta, aby ten dowiedział się, czy Seremet może coś więcej powiedzieć o czynniku zewnętrznym na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, czy też nie. - Nie wierzę w teorie spiskowe. Jednak prokurator może rozwiać obawy i paniczne opinie co do przyczyn katastrofy smoleńskiej (…). Byłoby dobrze, gdyby mógł na gruncie prawa rozwiać wątpliwości w odniesieniu do najważniejszych osób w państwie i opozycji. Nie jestem pewien, czy on to może zrobić, albo czy ma do powiedzenia coś więcej – mówił w Jedynce Bronisław Komorowski.

Do swojego gabinetu zaprosi prokuratora jeszcze przed posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa Narodowego 19 grudnia. 

Komorowski opowiedział się przeciw komisji międzynarodowej w sprawie Smoleńska, gdyż nie chce, aby czynnik zewnętrzny decydował o sprawa suwerennego państwa. Dodaje, że jej wyniki i tak nie byłyby respektowane, a to ze względu na pojedynczych ekspertów, a to na wnioski nie po myśli.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski

 agkm

>>>Przeczytaj zapis rozmowy

Czytaj także

Niespodzianka na 11 listopada: czołg z 1920 roku

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2012 13:24
Czołg jest nie tylko jednym z najstarszych zabytków broni pancernej na świecie, ale też dowodem naszej wielkości – mówił prezydent Bronisław Komorowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

11 listopada bez prezydenta. "Ma ważne sprawy"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2012 18:23
Po raz pierwszy od 5 lat nie będzie prezydenta Litwy na obchodach polskiego Święta Niepodległości w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wystarczyło lepiej egzekwować istniejące prawo"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 18:24
W piątek w życie wchodzi ustawa o zgromadzeniach publicznych. Jedna ze zmian to zakaz organizowania dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, jeśli istnieje możliwość zakłócenia porządku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Plakaty antyaborcyjne na "Razem dla Niepodległej"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 23:44
Mariusz Dzierżawski, prezes Fundacja Pro – prawo do życia, zadeklarował w liście do prezydenta Bronisława Komorowskiego chęć wzięcia udziału w organizowanym przez niego marszu 11 listopada. Zachęcił go też do obrony prawa do życia dzieci chorych i z wadami genetycznymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwanaście manifestacji. ”Wystarczy poczytać fora kibiców"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 06:15
Największe to prezydencki marsz "Razem dla Niepodległej", Marsz Niepodległości i demonstracja antyfaszystów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe prawo o zgromadzeniach. Trafi do Trybunału?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 07:00
Samorządy mają większą władzę nad organizowaniem manifestacji. Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o zgromadzeniach publicznych.
rozwiń zwiń