Krupniok to nie kaszanka. Co w nim takiego wyjątkowego?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 08:46
Trwają prace nad przepisem na tradycyjny śląski krupniok. Opracowują go wędliniarze z dwóch województw: śląskiego i opolskiego.
Audio
  • Katarzyna Pilarska sprawdza, co w krupnioku jest tak wyjątkowego
Krupniok surowy
Krupniok surowyFoto: WikipediaCC/Mariuszjbie

Kiedy wspólny przepis będzie gotowy, produkt ma zostać wpisany na listę dań tradycyjnych Unii Europejskiej. A skąd właściwie krupniok wziął się na naszych stołach? Pierwszy opis produktu i znana dziś nazwa pojawia się już w dokumentach z 1826 roku. Ale czy jest możliwe ustalenie jednolitego składu?

- Nie ma jednolitej receptury na krupnioki śląskie - przekonuje mistrz masarski. Wyjaśnia, że w różnych regionach skład różni się, choć wszystkie receptury są podobne. Decydują gusta. Jedni lubią krupnioki, do których dodaje się tylko kaszę gryczaną, inni wolą te z kaszą jęczmienną, a jeszcze inni - z mieszaną. Niektórzy dodają cebulę surową, inni - smażoną lub prażoną.

Do Ministerstwa Rolnictwa wniosek złożony zostanie najprawdopodobniej w grudniu. Na decyzję Unii Europejskiej będzie trzeba jednak poczekać. Może to potrwać nawet trzy lata.

Posłuchaj, jak Katarzyna Pilarska sprawdzała, co w krupnioku jest tak wyjątkowego i skąd właściwie wziął się na naszych stołach.

(ag)

Czytaj także

Nie z każdej mąki będzie chleb? (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2011 08:15
Dr Grzegorz Russak (kucharz): Wysoka technologia sprawia, że chleb obecnie można zrobić z każdej mąki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawdź, czym się różni jedzenie od "żarcia"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2011 00:01
Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach i… w kaloriach. Wbrew pozorom szybkie "żarcie" nie jest takie niezdrowe. Kebab, hamburger czy zapiekanka raz na jakiś czas nikomu nie zaszkodzą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nasza żywność podbija serca Europejczyków

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2012 08:44
Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej podniósł swoje prognozy eksportu żywności z Polski na 2012 r. do 16,3 mld euro. To najwyższa w historii wartość, o ponad 1 mld wyższa niż w 2011 r. - stwierdza "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mamy coś, czego nie mają inni

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 12:00
- Różnorodność gatunków jabłek, tradycja wódek ziemniaczanych i browarnictwa, rolnictwo indywidualne, a także produkty polskie o ogromnej tradycji, jak na przykład gęsina - do spożywania lokalnych produktów w Święto Niepodległości i na co dzień zachęca Jacek Szklarek.
rozwiń zwiń