Posłowie każą rowerom zatrzymywać się na zielonym?!

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2012 08:55
Parlamentarny zespół ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego zaproponował niedawno zmiany w prawie dotyczące rowerzystów, zmierzające do ograniczenia ich swobody na skrzyżowaniach dróg rowerowych z jezdniami. Pomysł spotkał się z ostrą krytyką.
Audio
  • Rowerzyści będą musieli zatrzymywać się na zielonym?
Rowerzysta
RowerzystaFoto: Glow Images/East News

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.

Zdaniem Marka Kąkolewskiego, z Komendy Głównej Policji, same przepisy są dobre, ale rowerzyści mają czasami problemy z ich stosowaniem w praktyce. - Zdarza się, że robią to w sposób bezkrytyczny i wjeżdżają ze zbyt dużą prędkością na wyznaczony przejazd dla rowerów. Myślą, że kierujący samochodem zawsze i wszędzie zdoła się zatrzymać.

Właśnie przed takimi sytuacjami miała uchronić rowerzystów nowelizacja ustawy. Parlamentarny zespół ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego chciał, aby rowerzyści mieli obowiązek zatrzymywania się na drodze rowerowej przed samochodem nawet wtedy, gdy mają zielone światło.

Przeciwnicy tego pomysłu wskazywali na sprzeczność z ratyfikowaną przez Polskę konwencją wiedeńską o ruchu drogowym i brak konsultacji ze środowiskiem rowerzystów.

W czwartek wieczorem szefowa zespołu Beata Bublewicz spotkała się z Ewą Wolak z parlamentarnej grupy rowerowej i przedstawicielami stowarzyszenia "Miasta dla rowerów”. Uzgodniono, że przepisy dotyczące rowerzystów nie ulegną zmianie.

Więcej w materiale Mariusza Filara.

Czytaj także

Rowery na jezdnie, a zrobi się bezpiecznie

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2012 12:36
Cykliści kontra kierowcy i piesi. Rowerowa rzeczywistość w Polsce i w innych krajach na świecie. Ile jest filmów o rowerach i jak można "Nakręcić się na Unię" - w Jedynce obchodziliśmy Europejski Dzień Bez Samochodu.
rozwiń zwiń