Kontrowersyjny film nie zostanie pokazany w Ostrołęce

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2012 09:00
"Pokłosie" Pasikowskiego podzieliło Polaków. Jedni podkreślają, że to tylko fikcja, inni zarzucają filmowi "antypolskość". "Pokłosie" można oglądać w całym kraju...prawie całym. Bo na razie nie zobaczą go mieszkańcy Ostrołęki.
Audio
Kadr z filmu Pokłosie. Maciej Stuhr (L) i Ireneusz Czop (P)
Kadr z filmu "Pokłosie". Maciej Stuhr (L) i Ireneusz Czop (P)Foto: materiały prasowe

"Pokłosie" to najnowszy film Władysława Pasikowskiego, który wszedł na ekrany polskich kin dokładnie tydzień temu. "Wspaniały" -  tak mówi o nim Andrzej Wajda. "Ten film przejdzie do historii" - to opinia księdza Andrzej Lutera z miesięcznika "Kino". "Działa na wyobraźnię, porusza sumienia" - tak z kolei ocenia film Janusz Wróblewski z tygodnika "Polityka".
W Ostrołęce film zostanie pokazany dopiero za trzy miesiące. Nie przewidziano go w repertuarze jedynego w mieście kina. Wzburzyło to mieszkańców, zwłaszcza, że zaledwie 60 kilometrów od Ostrołęki leży Jedwabne, gdzie w czasie wojny doszło do masowego morderstwa na Żydach. Miejsc, w których pojawiały się wątpliwości, czy film pokazywać, było więcej. Tak było w Augustowie, Suwałkach i Łomży. Ale ostatecznie we wszystkich tych miejscowośiach obraz pokazano.
Dystrybutor przyznaje, że w Ostrołęce film miał być zaprezentowany w grudniu, ale potem wycofano się z tego zamiaru. Bogdan Piątkowski, dyrektor Ostrołęckiego Centrum Kultury, wyjaśnia, że poprosił o przesunięcie seansu, by obraz został poszerzony o dyskusję. Przedstawiciel władz miasta zaprzeczył, że to z ich inspiracji doszło do wstrzymania projekcji.
Tymczasem na Facebooku już powstała nowa społeczność  "Jestem z Ostrołęki i obejrzę Pokłosie". Na profilu zawisła informacja: "Ostrołęczanie sami decydują, jakie filmy oglądają". Jak to często bywa, decyzja o zdjęciu filmu w Ostrołęce, była niczym innym jak tylko darmową reklamą - zapewne wbrew intencjom tych, którzy taką decyzję podejmowali.
Posłuchaj relacji Ewy Syty z Ostrołęki.
(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Chciałem zszargać swój wizerunek"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 15:48
Maciej Stuhr zagrał w swojej karierze wiele ról komediowych. Zupełnie inną twarz pokazał w filmie "Obława" Marcina Krzyształowicza, który od niedawna można oglądać w kinach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wajda o "Pokłosiu": wspaniały, poruszający film

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2012 03:43
- Cieszę się, że w Polsce powstał ten film - powiedział reżyser Andrzej Wajda o "Pokłosiu" Władysława Pasikowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pokłosie" – polska prawda czy Polaków oczernianie?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 11:20
– Ten film jest o tym, że dokonana została jakaś straszna zbrodnia. O tym, jak sobie z tym poradzić. Na ile jesteśmy odpowiedzialni za naszych przodków – mówiła o najnowszym obrazie Pasikowskiego Anna Bikont.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Barbara” i "Pokłosie” czyli o trudnej historii

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 13:42
Tym razem w audycji „Wieczór bardzo filmowy” z wielu premier wybraliśmy dwie, poruszające trudne tematy historyczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pasikowski: dzięki samotności człowiek odnajduje siłę

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2012 10:42
Reżyser filmu "Pokłosie”, w "Magazynie bardzo filmowym" tłumaczył w ten sposób działania swojego głównego bohatera.
rozwiń zwiń