Właśnie tak naciągają cię w reklamach

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 08:12
Czy jedzenie margaryny może obniżyć poziom cholesterolu, a picie jogurtu poprawia odporność i przemianę materii? Czy nie są to zwykłe kłamstwa i naciąganie klientów?
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Okazuje się, że margaryny faktycznie mogą obniżyć poziom cholesterolu. -  Jeśli na opakowaniu jest napisane, że margaryna obniża poziom cholesterolu, to ma w składzie sterole i stanole roślinne. To są substancje o udowodnionym działaniu - przyznaje dietetyczka Ewa Bieniek.

Jest jednak małe "ale". Takie margaryny nie działają profilaktycznie. Jeśli ktoś ma poziom cholesterolu w normie, wręcz nie powinien ich jeść. Poza tym samo spożywanie margaryny nie załatwia sprawy. Aby spadł poziom cholesterolu, trzeba zmienić całą dietę i wprowadzić do niej więcej warzyw oraz owoców, a ograniczyc jedzenie mięsa. W innym przypadku można zjeść nawet całe opakowanie margaryny, a to i tak nie pomoże.
Producenci zachęcają również, żeby dzień rozpoczynać od płatków śniadaniowych. - Ale w postaci musli, a nie czekoladowych kulek - doradza dietetyk Aleksandra Kubacka. Bo takie kulki zawieraja bardzo dużo cukru.
Posłuchaj rozmów Alicji Duszy z dietetykami, z których dowiesz się, czy jogurty z probiotykami rzeczywiście wzmacniają organizm, a także czy kremy orzechowe powinny zastępować śniadanie.
(ag)

Czytaj także

Tajemnica dobrego zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2012 15:32
Odpowiednia dieta zapobiega wielu chorobom, a jedzenie warzyw i owoców zapobiega powstawaniu raka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest kuchnia, która zaskoczyła nawet Jamiego Olivera

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 21:16
W swojej najnowsze książce znany kucharz połączył gotowanie z podróżowaniem i przygodą. - I okazało się, że są kraje, które mogą jeszcze kulinarnie go zaskoczyć – zdradziła w Jedynce Maria Brzozowska, tłumaczka "Kulinarnych wypraw Jamiego”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Brzeziński: byłem Szwajcarem

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2012 17:00
Popularny korespondent Polskiego Radia opowiadał Magdzie Mikołajczuk o roku spędzonym w kulinarnej świątyni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekologiczna żywność - poznaj co dobre

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2012 16:16
Produkcja ekologiczna rozwija się w Polsce w wyjątkowo szybkim tempie. O tym co można dobrego zrobić z ekologicznych produktów przepisy radzi ekspert kulinarny Grzegorz Łapanowski.
rozwiń zwiń