X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szef BBN za ograniczeniem kompetencji ABW

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 07:30
Kumulowanie funkcji w jednej służbie nie jest dobrym rozwiązaniem. Może się w nich pogubić – ocenił Stanisław Koziej w radiowej Jedynce. Według niego reforma ABW jest "jak najbardziej wskazana".
Audio
Gen. Stanisław Koziej
Gen. Stanisław KoziejFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej uważa, ze należy odebrać Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego część uprawnień. Premier zapowiadał we wrześniu, że chce dokonać zmian w funkcjonowaniu ABW, tak aby agencja straciła część kompetencji śledczych. Koziej uważa, że to właściwy krok i dodaje, że do podobnych wniosków doszło BBN w strategicznym przeglądzie bezpieczeństwa narodowego. Przekazano je zresztą m.in. premierowi. Szef BBN przekonywał, że musi być większa specjalizacja między tym, który dostarcza informacji, analizuje je,a  potem ściga i śledzi. Według niego, kumulacja jest niedobra dla samej instytucji, która zaczyna w tych kompetencjach się gubić.

Kto zyska uprawnienia odebrane ABW? – To kwestia zorganizowania polskich służb specjalnych – powiedział Stanisław Koziej. Dodał, że brak jest ośrodka analiz informacji zdobywanych przez różne służby. – Służb jest w Polsce sporo, może nawet za dużo. Każda produkuje swoje informacje, decydent dostaje je od każdej z nich. Ktoś powinien dla niego dokonywać analiz, ocen, wyciągać wnioski i przedstawiać sugestie – powiedział.  Stąd widzi potrzebę stworzenia centrum, przetwarzającego informacje od różnych służb.

Temat ABW wywołał na konferencji poświęconej groźbie zamachu krakowski prokurator. Zaznaczył on, że nie należy zmniejszać uprawnień agencji. Stanisław Koziej ostro go za to skrytykował. - Panu prokuratorowi pomyliły się miejsca i czas. To była niezręczność, przy takiej okazji poruszać kwestie zupełnie inne i nie leżące w jego kompetencjach – oświadczył szef BBN.

>>>Przeczytaj zapis rozmowy

Szef BBN mówił również, że obecnie nie grozi Polsce niebezpieczeństwo z żadnej strony, jeśli chodzi o naszych sąsiadów. - Nie traktujemy żadnego z naszych najbliższych państw-sąsiadów jako wroga, czyli (takiego podmiotu), który celowo przygotowuje się do agresji na Polskę. Nie można geograficznie zlokalizować zagrożenia. Nie znaczy to, że nie istnieją obiektywne źródła zagrożeń – powiedział.  Dodał, że przygotowany przez BBN raport z przeglądu bezpieczeństwa narodowego był rozpatrywany już przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego, a teraz trwają pracę nad mapą drogową wdrażania rekomendacji w nim zawartych. Na początku roku ukaże się tzw. biała księga, czyli jawna wersja tego raportu. – Będziemy z nią chcieli dotrzeć do każdego obywatela, by krzewić kulturę bezpieczeństwa – powiedział Stanisław Koziej.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski

agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nie znamy pełnych motywów zamachowca"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2012 13:00
- Ta sprawa została za szybko ujawniona opinii publicznej, gdyż nie zostały zakończone wszystkie czynności ABW – oceniał w "Z kraju i ze świata” Marek Opioła, poseł PiS, wiceszef komisji służb specjalnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska ABW nie ustępuje skutecznością FBI”

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2012 16:21
Sprawa Brunona K. zapewne jest pod kontrolą. Przez rok można było się przekonać, czy działał sam – mówił w Jedynce Piotr Niemczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Sukces był ABW bardzo potrzebny”

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2012 17:27
Opinia publiczna musi wiedzieć, czy wyeliminowano zagrożenie, czy je zainspirowano – mówił w radiowej Jedynce Jacek Czabański (Solidarna Polska).
rozwiń zwiń