Ubój rytualny? "Nie można ograniczać praw mniejszości"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 14:50
- To one decydują (o liczbie zwierząt). Nie mamy nawet obowiązku prowadzić takiej ewidencji - przyznał w radiowej Jedynce minister rolnictwa Stanisław Kalemba.
Audio
Stanisław Kalemba
Stanisław KalembaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Trybunał Konstytucyjny zdecyduje we wtorek, czy rozporządzenie ministra rolnictwa ws. uboju rytualnego wydano z godnie z prawem. Zaskarżył je Prokurator Generalny.

Zdaniem ministra rolnictwa dotychczasowe rozwiązania prawne są zgodne z dyrektywą UE, która dopuszcza ubój z wykrwawieniem bez ogłuszania i pozbawiania świadomości. - Naszym zdaniem tu nie ma sprzeczności - powiedział Kalemba.

Przypominał, że od stycznia 2013 roku wchodzi też w życie rozporządzenie, które w całej UE dopuszcza ubój bez ogłuszania z wykrwawianiem. Minister rolnictwa powołuje się też na artykuł 35 Konstytucji RP, traktat o funkcjonowaniu UE oraz Kartę Praw Podstawowych, która gwarantuje prawa mniejszościom religijnym m.in. ws. uboju rytualnego. 

Kalemba podkreśla, że ubój rytualny prowadzony jest tylko w wydzielonych miejscach. A Polska eksportuje mięso koszerne do 17 państw. - To może być rocznie 100 tys. sztuk zwierząt, dotyczy głównie bydła i drobiu - powiedział Kalemba.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski

tj

>>>Zapis całej rozmowy do przeczytania

Czytaj także

Ubój rytualny w Trybunale Konstytucyjnym. Dziś wyrok

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 07:15
Czy rozporządzenie ministra rolnictwa w tej sprawie wydano zgodnie z Konstytucją i ustawą o ochronie zwierząt?
rozwiń zwiń