Co jeść i jak się ubierać, żeby nie marznąć?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2012 11:26
Do Polski na dobre dotarła zima. Potrzeba czasu byśmy przyzwyczaili się do minusowych temperatur. Można jednak sobie pomóc i stosować się do kilku zasad.
Audio

- Są miejsca, przez które człowiek traci dużo ciepła. Przede wszystkim jest to głowa, gdzie ucieć może nawet 40 procent ciepła. Dlatego zimą trzeba pamiętać o czapce lub nausznikach. Druga rzecz to ochrona rąk i nóg. A więc obowiązkowo buty z dobrymi wkładkami izolacyjnymi i odpowiednie rękawiczki. Poza tym, gdy podróżujemy środkami komunikacji publicznej, dobrze jest nie tylko kryć się na przystankach przed chłodem, ale również poruszać rękami i nogami - mówi Marek Leszek Krześniak, lekarz.

Oprócz cieplejszego ubioru bardzo ważna zimą jest także odpowiednia dieta. - Powinniśmy sięgać częściej po ciepłe posiłki. Na śniadanie można zjeść np. owsiankę albo kaszę, a na kolację pieczone albo gotowane warzywa. Ponadto na przekąski warto byłoby sięgać raczej nie po jakieś chłodne jogurty, tylko prędzej po orzechy lub suszone owoce. Powinniśmy też unikać alkoholu, bo on daje tylko chwilowe uczucie ogrzania, a tak naprawdę rozszerza naczynia krwionośnie i ciepło wtedy szybciej ucieka z naszego organizmu - wylicza Ewa Bieniak, dietetyk.

Więcej w materiałach Alicji Duszy.

Czytaj także

Serce masz tylko jedno. Zadbaj o nie!

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 14:42
Choroby serca i układu krążenia stanowią pierwszą przyczynę zgonów w naszej populacji. W "Debacie medycznej " mówimy o sercach Polaków i naszych postawach zdrowotnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trądzik nie wybiera, ale można go pokonać

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 13:59
- Bez względu na nasilenie i rodzaj nie ma trądzików nieuleczalnych. Owszem, leczenie może się przewlekać, bo pamiętajmy, że pewne grupy leków są bardzo skuteczne, ale ich dawkowanie wymaga nadzoru ze strony specjalisty - mówił w Jedynce Tomasz Pniewski, dermatolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opryszczka atakuje? Sprawdź, co robić

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 13:00
Opryszczka to infekcja, która ma tendencję do nawrotów. – Czyli zarażamy się raz, a ten wirus potem utrzymuje się długo w skórze i w sprzyjających okolicznościach może reaktywować – tłumaczy prof. Lidia Rudnicka, dermatolog.
rozwiń zwiń