Palikot: będziemy wymuszać zmiany w Kościele

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2012 07:48
- Poprawki do budżetu, zakładające ograniczenia w Funduszu Kościelnym, to dopiero pierwszy krok - mówił w "Sygnałach dnia" poseł z Lublina.
Audio
Janusz Palikot
Janusz PalikotFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

Janusz Palikot stwierdził w Jedynce, że Ruch Palikota chciał wyręczyć premiera i złożyć projekty, które by ograniczały lub likwidowały Fundusz Kościelny. Dodał, że jeśli "żadna z tych 5000 poprawek” nie będzie wzięta pod uwagę, to Sejm "jest fikcją". - Propozycje dla koalicji są przecież przygotowywane przez rząd. Rada ministrów rządzi, a Tusk jest królem, który wydaje dekrety – oświadczył Palikot. Według niego opozycja nie może niczego wskórać, a debaty przypominają teatr polityczny.

Partia Janusza Palikota składa kilka tysięcy poprawek do ustawy budżetowej, a dotyczą one w dużej mierze Funduszu Kościelnego. Tymczasem PO zgłosiła inną poprawkę, która sprawia, że propozycje Palikota nie będą rozpatrywane. Poseł z Lublina uważa, że to nie jest posunięcie wynikające z parlamentarnego doświadczenia PO, lecz "przemoc". Zaznaczył on, że nie chodziło mu o wygraną. Chciał zademonstrować, że "premier Donald Tusk kłamie", bo w pierwszym expose zapowiedział likwidację Funduszu Kościelnego.

Palikot mówi, że nie widzi powodu, by kościół nie odczuwał skutków kryzysu. Dodał, że kościół katolicki w Polsce będzie wcześniej czy później zmuszony do restrukturyzacji majątku, tak jak stało się to w innych krajach. Podkreślił, że jego poprawki to tylko pierwszy krok, a Ruch Palikota będzie nadal starał się wymusić zmiany w funkcjonowaniu kościoła katolickiego. Polityk wyraził opinię, że antyklerykalizm w Polsce sięga 30 procent

Janusz Palikot powiedział też, że jeśli dojdzie do porozumienia między Markiem Siwcem a Aleksandrem Kwaśniewskim, to nowa partia będzie musiała przedstawić program gospodarczy i poruszać problemy społeczne. Zaznaczył przy tym, że sprawy światopoglądowe to DNA Ruchu Palikota i tak będzie nadal, nawet jeśli zostanie on przekształcony w inną formację. Zgodził się zarazem, że musi nastąpić zwrot lewicy do centrum. Jego zdaniem nawet antyklerykałowie chcą, by partia, którą popierają, prezentowała dobry program gospodarczy.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

agkm

>>>Zapis całej rozmowy do przeczytania

Czytaj także

Zgłoszono 6 tysięcy poprawek do budżetu, PO ma plan

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2012 15:28
Sejmowa komisja finansów publicznych poparła poprawkę Platformy Obywatelskiej do projektu przyszłorocznego budżetu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Poprawki nie zniknęły, nie rozpatrujmy tego jak sztuczki"

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2012 16:23
- Ruch Palikota próbował sparaliżować prace nad ustawą budżetową na rok 2013 - powiedział w radiowej Jedynce poseł Janusz Cichoń (PO) z sejmowej Komisji Finansów Publicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Realny czy wirtualny? Walka o budżet

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2012 19:17
Goście "Debaty dnia" byli podzieleni w sprawie ustawy budżetowej. Opozycja twierdzi, że zawiera ona nierealne założenia. Rządzący odrzucają te zarzuty.
rozwiń zwiń