"Pacjenci i przychodnie będą mieć wygodniej"

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2012 07:53
- Prawie 73 procent placówek już działa w systemie elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców i sprawdza pacjentów - powiedziała w "Sygnałach dnia” Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ.
Audio
Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ
Agnieszka Pachciarz, prezes NFZFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

Prezes NFZ zapewnia że od 1 stycznia system ruszy. Agnieszka Pachciarz wyjaśnia, że ma on ułatwić i uprościć procedurę rejestracji i przyjęć w placówkach medycznych. Podkreśla, że pacjenci nie powinni mieć kłopotów z weryfikacją ubezpieczenia. Jeśli jednak pojawi się błąd i system pokaże, że chory nie jest ubezpieczony, może on złożyć oświadczenie, które zweryfikuje NFZ. Do weryfikacji wystarczy dowód osobisty. Do tej pory należało przedstawić druk RMUA, co - zdaniem prezes NFZ - było dla chorych bardziej uciążliwe. Agnieszka Pachciarz przypomniała też, że w sytuacjach nagłych, zagrożenia życia, nie trzeba mieć przy sobie dokumentów ubezpieczenia.

>>>Zapis całej rozmowy do przeczytania

Jak mówiła w przyszłym roku zaplanowany jest kolejny etap informatyzacji dotyczący wdrożenia karty. - Będzie ona miała więcej funkcji niż ten prosty system potwierdzania uprawnień. Dzięki niej lekarz będzie miał dostęp do danych pacjenta - dodała.

A jakie obawy towarzyszą uruchomieniu systemu Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców? Dowiesz się z materiału Ewy Kwaśnik.

Posłuchaj obu nagrań!

to

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

EWUŚ wystartuje z nowym rokiem

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 19:48
Bać się czy nie? Od 1go stycznia ma być szybciej, sprawniej i wygodniej - dla lekarzy i pacjentów. Zgłaszając się po lekarska poradę nie będziemy musieli mieć już zaświadczenia o ubezpieczeniu.
rozwiń zwiń