Wigilijne potrawy z Kaszub

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2012 11:46
Każdy region Polski ma swe specyficzne potrawy wigilijne przyrządzane na różne sposoby. Choć we wszystkich obowiązkowy jest karp.
Audio
Wigilijne potrawy z Kaszub
Foto: Ayla87/sxc.hu/cc

Na Kaszubach na wigilijnym stole nie może też zabraknąć karpia na ciepło i drożdzówki. Obie potrawy powinny być przygotowywane 24 grudnia, ale część gospodyń ciasto piecze dzień wcześniej. Ryba jest prosto z patelni.

Wciąż popularna jest też zupa brzadowa. To postna potrwa gotowana z owoców, najlepiej ze swojego sadu

Posłuchaj przepisów Barbary Pobłockiej z Zombinowic koło Bytowa.

Czytaj także

Oto dumna królowa polskich stołów

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2012 14:49
- Dynia jest ładnym przedmiotem. Zarówno wtedy, gdy jest tylko krzaczkiem z zielonymi listkami, potem jak kwitnie i ma te cudowne żółte kielichy, i wreszcie gdy są już owoce - mówiła w Jedynce Barbara Adamczewska, współautorka wielu książek i programów kulinarnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Potrawy z Podhala

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2012 09:47
Pod Tatrami trwają gorączkowe przygotowania u świąt. U górali podział obowiązków nadal jest jasny - chłop przygotowuje jedlinę, czyli choinkę, a baba, czyli gospodyni, szykuje już powoli potrawy wigilijne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wigilijne potrawy z Wielkopolski

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2012 10:08
Ponoć zupa rybna jest wyjątkowa, bo gotowana tylko na wigilię - tak przynajmniej jest w Poznaniu.Zdradzamy przepis na wyjątkowy smak tej zupy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulinarne tajemnice Ewy Wachowicz (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2012 11:19
Od miss do miski niedaleko. - Nieważne jak zaczynasz: możesz być nawet Miss Polonia, a i tak skończysz przy garach - żartowała w "Sygnałach dnia" polska królowa piękności.
rozwiń zwiń