Krótsze kolejki? Minister: będzie lepiej!

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2012 09:10
- Od 1 stycznia ruszy elektroniczny system rejestracji pacjentów - zapewnił na antenie radiowej Jedynki Bartosz Arłukowicz.
Audio
Minister zdrowia, Bartosz Arłukowicz
Minister zdrowia, Bartosz ArłukowiczFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

Minister zdrowia mówił w "Sygnałach dnia”, że od Nowego Roku pacjenci będą mogli legitymować się w przychodni tylko dowodem osobistym. Bartosz Arłukowicz podkreślił, że jeśli pacjent nie znajdzie się w nowym systemie, będzie mógł skorzystać z pomocy lekarskiej na podstawie oświadczenia. Przed świętami do podjęcia pracy w nowym systemie było gotowych 70 procent przychodni. Minister dodał, że wprowadzenie systemu elektronicznego przyczyni się do skrócenia kolejek w przychodniach. - Pacjent musi mieć łatwiejszy dostęp do lekarza i dzięki temu systemowi będzie go miał - zapewnił polityk Platformy.

Bartosz Arłukowicz przyznał, że po aktualizacji listy leków refundowanych nie znalazły się na niej dwa leki stosowane w terapii czerniaka. Wpisano na nią jednak, jego zdaniem, wiele innych nowoczesnych leków, między innymi na choroby nowotworowe, cukrzycę i łuszczycę. Komentując krytykę systemu refundacji leków ze strony opozycji, Arłukowicz przypomniał, że nie zmieniła ona tego systemu, kiedy sprawowała władzę.

>>> Przeczytaj całą rozmowę z Bartoszem Arłukowiczem

Mówiąc o ostatnich zatruciach metanolem, minister zdrowia zaapelował, aby nie kupować alkoholu poza obrotem handlowym i nie pić alkoholu niewiadomego pochodzenia. Bartosz Arłukowicz dodał, że liczba zatruć wzrasta w okresach, gdy zwiększa się spożycie alkoholu.

Gość radiowej Jedynki przyznał, że ostatnio wzrosła liczba zachorowań na grypę. Zdaniem ministra nie stanowi to jednak zagrożenia. Arłukowicz zaapelował o szczepienie się przeciwko grypie, korzystanie z osiągnięć medycyny i prowadzenie zdrowego trybu życia.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

Czytaj także

"Arłukowicz poza PR-em nie ma nic"

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2012 14:10
– Byłem radykalnym przeciwnikiem minister zdrowia Ewy Kopacz. Nie zgadzam się z nią fundamentalnie, dużo napsuła, ale przynajmniej miała jakąś wizję – mówi Bolesław Piecha, przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia i poseł PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szpitale mają kontrakty, pacjenci są bezpieczni"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2012 12:23
98 procent szpitali już podpisało kontrakty. Takie informacje przekazał Narodowy Fundusz Zdrowia - poinformował minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa lista leków: niektóre tańsze, inne droższe

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2012 15:26
Leki na padaczkę, stwardnienie rozsiane i Pląsawicę Huntingtona znajdą się na nowej liście refundowanych medykamentów.
rozwiń zwiń