Elektroniczna karta pacjenta prawdopodobnie w 2014

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2013 07:38
- Narodowy Fundusz Zdrowia ma w budżecie na ten rok zapisane finansowanie pierwszego etapu wdrażania karty - mówi prezes NFZ Agnieszka Pachciarz.
Audio
Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ
Agnieszka Pachciarz, prezes NFZFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

Jak tłumaczy gość "Sygnałów dnia" prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszka Pachciarz ten pierwszy etap będzie w dużej mierze "przygotowawczy". - To jest potężna inwestycja. W 15. miesiącu od ruszenia projektu będziemy drukować pierwsze karty - mówi.
Od 1 stycznia działa eWUŚ, czyli elektroniczny weryfikator uprawnień świadczeniobiorcy. Pacjenci przychodzący do placówek ochrony zdrowia nie muszą już przynosić dokumentów potwierdzających ubezpieczenie. Pachciarz ocenia, że wdrożenie systemu zakończyło się sukcesem, choć były obawy, bo to w końcu "tylko technika". Przyznaje, że u 5 procent sprawdzanych osób nie potwierdzono uprawnień do pobierania świadczenia medycznego. W takiej sytuacji można złożyć stosowne oświadczenie lub okazać dowód ubezpieczenia.

>>>Zapis całej rozmowy do przeczytania
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedział, że za kilka tygodni będzie gotowy projekt zmian w służbie zdrowia, który będzie przewidywał między innymi decentralizację NFZ. Gość Jedynki nie chciała komentować tych zapowiedzi. - Za te kilka tygodni będzie podstawa do rozmowy na ten temat. Lepiej mówić o konkretach - podkreśla Pachciarz. Dodaje, że "instytucja centralna zawsze musi być".
Pachciarz zaznacza, że spokojnie weszliśmy w Nowy Rok. Podkreśla, że system eWUŚ działa, a 98 procent szpitali ma podpisany kontrakt z NFZ. - Problemy wiemy, jakie mamy, staramy się je rozwiązać - mówi.
Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.

Wysłuchaj całej rozmowy! O zmianach, które usprawniły by działalność NFZ, dowiesz się z materiału Ewy Kwaśnik.

Czytaj także

EWUŚ wystartuje z nowym rokiem

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 19:48
Bać się czy nie? Od 1go stycznia ma być szybciej, sprawniej i wygodniej - dla lekarzy i pacjentów. Zgłaszając się po lekarska poradę nie będziemy musieli mieć już zaświadczenia o ubezpieczeniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Idziesz do lekarza? Wystarczy dowód osobisty

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2013 08:15
Zaczyna działać system elektronicznej weryfikacji uprawnień pacjentów eWUŚ. Pozwala na sprawdzenie online, czy pacjent jest ubezpieczony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"eWUŚ się udał, są kłopoty logistyczne"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2013 09:10
System Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców funkcjonuje bez większych problemów - powiedział Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia.
rozwiń zwiń