Powikłania groźniejsze niż sama grypa

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2013 10:26
Ciepła zima sprawiła, że z tygodnia na tydzień rośnie liczba zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne. Zmutowany wirus atakuje płuca.
Audio

– Co roku jest taki szczyt zachorowań. Jedyna różnica jest taka, że w tym roku ta fala przyszła troszkę wcześniej. Przeważnie następowało to w drugiej połowie stycznia, lutym i marcu. Ale nie wiemy jeszcze, co przed nami - mówi Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Najwięcej zachorowań jest na wirus AH1N1 potocznie nazywany świńską grypą. Jak wyjaśnia jednak Jan Bondar, wirus ten nie jest bardziej niebezpieczny od grypy sezonowej.

Do szpitali trafiają jednak ludzie z powikłaniami wywołanymi najczęściej właśnie wirusem AH1N1. Zdaniem Pawła Grzesiowskiego, lekarza z Instytutu Profilaktyki Zakażeń, najgroźniejsze są te przypadki, gdy zaatakowane zostają górne drogi oddechowe. – Wirus ten będąc mutantem zwierzęco – ludzkim potrafi zaatakować bezpośrednio płuca. A zapalenie płuc w takim przebiegu może być bardzo groźnie, prowadząc nawet do śmierci.

Najskuteczniejszą bronią przeciwko grypie, zdaniem ekspertów są szczepienia. Lekarze radzą również, by w okresie wzrostu zachorowań unikać chorych i zarażonych. Trzeba też regularnie myć ręce, wysypiać się, dobrze odżywiać i nie zapominać o ruchu na świeżym powietrzu.

Więcej w materiale Joanny Stankiewicz.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co jeść i jak się ubierać, żeby nie marznąć?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2012 11:26
Do Polski na dobre dotarła zima. Potrzeba czasu byśmy przyzwyczaili się do minusowych temperatur. Można jednak sobie pomóc i stosować się do kilku zasad.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lidia Brydak obala mity na temat grypy. "Nie boję się mówić”

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2013 09:13
- Polacy lekceważą sobie grypę. Z pełną odpowiedzialnością zapytam czy ci, co namawiają do rezygnacji ze szczepień, wezmą odpowiedzialność za powikłania po chorobie? – mówiła w radiowej Jedynce wirusolog, ekspertka w dziedzinie grypy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Migrena nie wie co to równouprawnienie

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2013 17:47
Z najnowszych badań wynika, że ponad 90 procent Polaków cierpi z powodu bólów głowy, a 1/3 pacjentów ma objawy towarzyszące, które mogą wskazywać na migrenę. Wiadomo również, że schorzenie to częściej dopada kobiety.
rozwiń zwiń