"Nie rozwiązujemy problemów, jedynie gasimy pożary"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2013 08:42
Lekarze przygotowują się do akcji protestacyjnej polegającej na równoczesnym zwalnianiu się z pracy medyków zatrudnionych w zakładach finansowanych przez NFZ.
Audio
Maria Balcerzak
Maria BalcerzakFoto: W.Kusiński/PR

Jak tłumaczy w "Sygnałach dnia" radiowej Jedynki przewodnicząca Regionu Mazowieckiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy dr Maria Balcerzak celem akcji jest zmuszenie rządzących do rozwiązania najważniejszych problemów dotyczących wykonywania zawodu lekarza.
- Lekarze są grupą poszkodowaną. Przepisy postawiły ich w sytuacji, że to oni są winni, że pacjent odchodzi od okienka czy z gabinetu niezałatwiony - mówi dr Balcerzak. W opinii przewodniczącej OZZL w Polsce nie ma długofalowego planu dotyczącego rozwiązania problemów w służbie zdrowia. - Nie rozwiązujemy problemów, jedynie gasimy pożary - podkreśla.

>>>Przeczytaj zapis całej rozmowy
Związkowcy chcą m.in. stworzenia trwałych zasad wynagradzania lekarzy zatrudnionych w publicznej służbie zdrowia, przewidujących odpowiednią wysokość wynagrodzeń i mechanizm ich waloryzacji. Według OZZL lekarz ze specjalizacją na etacie powinien zarabiać trzykrotność średniej krajowej. - To standard na Zachodzie, w Europie. My nie żądamy nie wiadomo czego. Czy to są takie wielkie pieniądze za taką pracę? Nie sądzę - ocenia gość Jedynki.
Rozmawiali Krzysztof Grzesiowski i Daniel Wydrych. Więcej w nagraniu audycji.

O tym, dlaczego w Polsce nowoczesne zabiegi bardzo często są finansowane z prywatnych pieniędzy, a nie ze środków NFZ dowiesz się z materiału Agnieszka Jas.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Plaga kolejek do prywatnych gabinetów lekarskich

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2013 08:06
Szczególnie boleśnie dała o tym znać końcówka roku: na odpłatną wizytę u internisty czy pediatry z powodu przeziębienia trzeba było czekać nawet tydzień - wylicza "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masowy protest. Lekarze odejdą od łóżek

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2013 19:26
Rozpoczęły się przygotowania do akcji protestacyjnej polegającej na równoczesnym zwalnianiu się z pracy medyków zatrudnionych w zakładach finansowanych przez NFZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afera przeszczepowa. Najgorsze dane od 10 lat

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2013 13:56
W niemieckich szpitalach afera przeszczepowa odbija się na gotowości Niemców do oddawania narządów. W ubiegłym roku liczba transplantacji wyraźnie spadła.
rozwiń zwiń