Kalemba: problem "słupów" jest realny

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 07:58
Minister rolnictwa Stanisław Kalemba powiedział, że w 2016 kończy się mocna ochrona polskiej ziemi, a sprzedawane grunty będą bardziej dostępne dla rolników z UE.
Audio
  • Stanisław Kalemba, minister rolnictwa w Sygnałach dnia
Minister rolnictwa Stanisław Kalemba
Minister rolnictwa Stanisław KalembaFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

Minister rolnictwa zapowiada jednak uszczelnienie handlu ziemią. W Polsce przez wiele lat dochodziło do jej nielegalnego wykupu przez obcokrajowców. W ocenie gościa Sygnałów dnia praktyki te zostały ostatnio ograniczone.
Stanisław Kalemba uważa, że od kilkunastu lat mamy problem z wykupem ziemi przez podstawione osoby. Posługiwanie się tak zwanymi "słupami" miało być formą obejścia polskiego prawa przez cudzoziemców - dodał minister rolnictwa. Według jego informacji dochodziło też do dzierżawy gruntów przez spółki z kapitałem zagranicznym, szczególnie na zachodzie kraju.

- Problem słupów jest realny, ale występuje od kilkunastu lat - zauważył minister Kalemba.

Jak mówił grunty powinny w pierwszej kolejności pójść na powiększenie do 300 hektarów chłopskich, rodzinnych gospodarstw rolnych. - Uzgodniliśmy m.in. że jeśli ktoś wygra na przetargu grunty to powinien osobiście prowadzić gospodarstwo w celach rolniczych - dodał.

- Samorząd rolniczy czyli wszyscy rolnicy powinni mieć większa możliwość kontrolowania, a wiadomo, że bez gruntów rolnych nie ma gospodarstwa i te nie powinny być przedmiotem obrotu spekulacyjnego - powiedział Stanisław Kalemba.

to

>>>Zapis całej rozmowy do przeczytania

Czytaj także

Od 2016 cudzoziemcy wykupią ziemie w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 19:33
1 maja 2016 roku minie 12-letni okres ochronny na swobodny obrót ziemią rolną w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zgoda między rolnikami a Ministerstwem Rolnictwa?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2013 21:40
Resort rolnictwa podpisał porozumienie z protestującymi rolnikami z województwa zachodniopomorskiego w sprawie większej kontroli obrotu ziemią.
rozwiń zwiń