X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prymas Glemp pochylał się nad każdym człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 08:02
Prymas senior, kardynał Józef Glemp nie żyje. Zmarł w środę wieczorem w szpitalu w wieku 83 lat. Kardynał Glemp chorował na nowotwór płuc.
Audio
  • Ewa Syta przypomina sylwetkę zmarłego prymasa Glempa.
  • Marcin Przeciszewski o zmarłym kardynale Józefie Glempie
Prymas senior, kardynał Józef Glemp
Prymas senior, kardynał Józef GlempFoto: PAP/Leszek Łożyński

Kardynał Józef Glemp był prymasem Polski w latach 1981-2009. Pełnił też funkcję metropolity gnieźnieńskiego i warszawskiego oraz przewodniczył Konferencji Episkopatu Polski.

Wielokrotnie podkreślał, że Kościół jest przede wszystkim strażnikiem sprawiedliwości i miłości, i że w swej biskupiej posłudze stara się promować zasady Soboru Watykańskiego II.

- W latach 80-ych Kościół w Polsce pod przewodnictwem prymasa Glempa odzyskał ogromny autorytet - mówił w "Sygnałach dnia" redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski. - Był człowiekiem nadzwyczaj skromnym, prostym, takim pokornym, niezwykle też dobrym, który pochylal się nad każdym człowiekiem - wspomina zmarłego gość radiowej Jedynki.
Publicysta przypomniał, że zmarły kardynał sprawował urząd prymasa właśnie w okresie stanu wojennego. Zdaniem dziennikarza, to właśnie postawa kardynała Glempa, wzywającego do uniknięcia przelewu krwi, sprawiła, że stan wojenny nie zakończył się taką tragedią, jak powstania narodowe. Szef KAI-ui dodał, że polski Kościół zyskał dzięki temu wielki autorytet, co pozwoliło mu na przyczynienie się do pokojowego obalenia komunizmu.

Rozmawial Krzysztof Grzesiowski.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bp Pieronek: Glemp był prymasem przełomu

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 23:31
Myślę, że zrobił to, co mógł. Nie wątpię, że chciał jak najlepiej. Wszystko oceni historia - mówił o kardynale Józefie Glempie biskup Tadeusz Pieronek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Dzięki niemu Kościół był przy okrągłym stole”

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 23:46
To dzięki prymasowi Józefowi Glempowi przy okrągłym stole w 1989 roku byli obecni przedstawiciele Kościoła - podkreśla Tadeusz Mazowiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Prymas Glemp potrafił znaleźć głos rozsądku”

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 23:59
Prymas senior kard. Józef Glemp był człowiekiem wielkiej pokory i mądrości, kierował się głosem rozsądku - powiedział metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Glemp w stanie wojennym był w trudnej sytuacji"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 00:10
- To był prymas dwóch epok. Ma ważne miejsce w historii Kościoła i Polski, chociaż będą toczyły się spory co do jego zasług – ocenił historyk Antoni Dudek.
rozwiń zwiń