Polscy rolnicy na celowniku? "Bo dobrze sobie radzą”

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2013 08:30
Za kilka tygodni w Warszawie odbędzie się spotkanie inspektorów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności ze Słowacji i Polski. To efekt wojny na rynku spożywczym.
Audio
Polscy rolnicy na celowniku? Bo dobrze sobie radzą
Foto: Glow Images/East News

Rozmowa Stanisława Kalemby z Lubomirem Jahnatkiem ma być próbą zakończenia sporu o polskie produkty spożywcze. Chodzi o ostrą reakcję słowackiego ministerstwa rolnictwa na doniesienia o skażeniu polskiego mleka w proszku trutką na szczury. Bratysława zarzuciła Warszawie niedostateczne kontrole i złą jakość polskich produktów i zwróciła się ze skargą do Komisji Europejskiej.

Tymczasem Stanisław Kalemba twierdzi, że spotkanie powinno rozwiązać problemy po obu stronach. Zapewnia też, że polska żywność jest bezpieczna. – To element konkurencji, bo polska żywność jest zdrowa, smaczna i bardzo poszukiwana – mówił. I dodał, że sprawa mleka w proszku jest wnikliwie badana, poza tym to w Polsce zostały wykryte nieprawidłowości.

Zdaniem ekspertów rynku żywności polscy producenci w UE poradzili sobie bardzo dobrze i wypierają konkurentów z innych krajów. Reakcja Słowaków jest przesadzona, ale to też przestroga dla polskich producentów. A tego typu oskarżenia będą się powtarzały, bo trwa ciągła wojna o rynek żywności.

Więcej w materiale Ewy Kwaśnik.

(ei)

Czytaj także

Kalemba: problem "słupów" jest realny

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 07:58
Minister rolnictwa Stanisław Kalemba powiedział, że w 2016 kończy się mocna ochrona polskiej ziemi, a sprzedawane grunty będą bardziej dostępne dla rolników z UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kalemba: zarzuty ze strony Słowacji to element gry

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 11:33
- System kontroli żywności w Polsce działa bardzo dobrze i nasza żywność jest bezpieczna - zapewnia polski minister rolnictwa Stanisław Kalemba.
rozwiń zwiń