Minister o blokadzie miliardów na drogi: kuriozalne

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2013 07:45
Polska jest stroną pokrzywdzoną – tak komentuje minister Elżbieta Bieńkowska wstrzymanie unijnych 3,5 mld zł na polskie drogi. Dodaje, że sprawa będzie wyjaśniona do marca.
Audio
  • Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska w "Sygnałach dnia"
Elżbieta Bieńkowska
Elżbieta Bieńkowska Foto: mrr.gov.pl

Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska powiedziała w "Sygnałach dnia", że sprawę będzie wyjaśniać razem z ministrem transportu. Oceniła, że decyzja Komisji Europejskiej jest kuriozalna. - Polski system wyboru projektów i  wykonawców działa sprawnie. To Polska jest stroną pokrzywdzoną w tej sprawie, ponieważ polskie organy ścigania wykryły, że być może istniała zmowa cenowa wykonawców. Jeśli KE wstrzymuje płatności, to wtedy, gdy coś nie działa w systemie. Tu trzeba by przy każdym wykonawcy postawić policjanta – argumentowała Bieńkowska.

Komisja Europejska wstrzymała 3,5 mld zł na polskie drogi ponieważ dotarły do niej doniesienia o zmowach cenowych przy kontraktach na budowę kilku odcinków dróg.

Minister rozwoju regionalnego jest zdziwiona decyzją KE. - Nie może być tak, że Komisja Europejska może tak reagować na dowolny sygnał, zupełnie niezależny od instytucji odpowiadających za całość pieniędzy – powiedziała minister. Podkreśliła, że Polska nie popełniła żadnego błędu i zapowiedziała, że do marca sprawa będzie wyjaśniona.

Elżbieta Bieńkowska wierzy że na lutowym szczycie uda się osiągnąć kompromis. Jak mówi, podobną wiarę miała i przed poprzednim szczytem. Zaznacza, że nawet jeśli decyzja zapadnie teraz, to pieniądze z nowej perspektywy nie będą wydawane od 1 stycznia. - W tej chwili koniec 2014 to najbardziej optymistyczna data – powiedziała. Dodała, że w nowej perspektywie po raz pierwszy konieczna będzie współdecyzja Parlamentu Europejskiego, stąd kiedy budżet już będzie ustalony, trzeba będzie zakończyć negocjacje na temat szczegółowych reguł wydawania pieniędzy. Zabierze to trochę czasu.

Minister rozwoju regionalnego powiedziała, że wtorkowe posiedzenie rządu nie było burzliwe. Jak stwierdziła, rozmawiano o przebiegu głosowania nad związkami partnerskimi i przyczynami takiej sytuacji. - Nie było nerwowo, ale rzeczowo  - oceniła Bieńkowska.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski

agkm

>>>Przeczytaj całą rozmowę

Czytaj także

TVP1: Krajowy Fundusz Drogowy w tarapatach

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2013 21:52
"Wiadomości" TVP1 dotarły do notatki, którą szef Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Lech Witecki wysłał do ministra transportu Sławomira Nowaka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja Europejska wstrzymuje 3,5 mld zł na polskie drogi

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2013 10:40
Komisja Europejska potwierdziła, że przerwała wypłaty funduszy UE. W piątek z komisją mają rozmawiać ministrowie rozwoju regionalnego i transportu.
rozwiń zwiń