Sejm podzielony w sprawie odwołania Wandy Nowickiej

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2013 08:24
Kto zastąpi Wandę Nowicką na stanowisku wicemarszałka Sejmu? Czy będzie to kobieta? Klub parlamentarny Ruchu Palikota ma podjąć decyzję dzisiaj. Wszystko wskazuje na to, że posłowie Ruchu wskażą posłankę Annę Grodzką.
Audio
  • Kamila Terpiał-Szubartowicz o możliwych scenariuszach w sprawie wyboru nowego wicemarszałka sejmu
Wanda Nowicka w studiu radiowej Jedynki
Wanda Nowicka w studiu radiowej JedynkiFoto: Andrzej Gralewski/PR

Posłowie Ruchu mówią, że to byłaby dobra kandydatura. Ale i tak decyduje cały Sejm, w głosowaniu. Najpierw też w głosowaniu musi odwołać Wandę Nowicką. Zapowiedź jest, ale wniosku o odwołanie Wandy Nowickiej jeszcze nie ma. Ma byc gotowy dzisiaj, wraz z nazwiskiem kolejnego kandydata lub kandydatki.
Posłanka  Anna Grodzka powiedziała w Sygnałach dniaradiowej Jedynce, że zgadza się kandydować na wicemarszałka Sejmu, jeśli jej kandydaturę zgłosi klub Ruchu Palikota. Zadeklarowała jednocześnie, że będzie przeciwna odwołaniu Wandy Nowickiej. Ale o odwołaniu i powołaniu wicemarszałka decyduje w głosowaniu cały Sejm. Najpierw też w głosowaniu musi odwołać Nowicką.

>>> Posłuchaj rozmowy z Anną Grodzką

Ruch Palikota oczywiście poprze kandydaturę Anny Grodzkiej. Ale prawa strona sceny politycznej jest już przeciwna tej kandydaturze. Jarosław Kaczyński zapowiedział, że jej nie poprze. PiS zgłosi też wniosek o zmniejszenie liczby wicemarszałków z pięciu do czterech.
Kandydatury Grodzkiej nie poprze również Solidarna Polska. Klub, który nie ma swego przedstawiciela we władzach sejmu, zgłosi za to własnego kandydata.
PSL na razie nie deklaruje się w sprawie poparcia nowego wicemarszałka. Posłowie tej partii czekają, aż zostanie zgłoszona konkretna kandydatura. Za bezpodstawne spekulacje uważają krążące po sejmie plotki, że osoby Anny Grodzkiej nie poprą.
Nie ma również decyzji w klubie PO. Ale najprawdopodobniej posłowie tej partii poprą każdą kandydaturę zgłoszoną przez Ruch Palikota. Bo uznają, że to autonomiczna decyzja każdego klubu, czyją kandydaturę zgłosi.
SLD również nie deklaruje się, czy poprze osobę Grodzkiej. A to dlatego, że przede wszystkim nie widzi powodu do odwołania Wandy Nowickiej i będzie przeciwko wnioskowi RP w tej sprawie.
Ruch Palikota zdecydował się na złożenie wniosku o odwołanie Wandy Nowickiej po tym, kiedy obecna wicemarszałek przyjęła wysoką premię, w wysokości 40 tysięcy złotych.
(ag)

Czytaj także

Grodzka na wicemarszałka? ”Palikot liczy na spór”

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2013 09:40
Michał Krzymowski („Newsweek”) uważa, że wysunięcie kandydatury Anny Grodzkiej na wicemarszałka Sejmu będzie prowokacją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy krytykują Pawłowicz. "Wspiera kłamstwa"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2013 13:51
Pracownicy naukowi z kilku polskich uczelni przeprosili posłów RP Annę Grodzką i Roberta Biedronia za wypowiedzi posłanki PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pawłowicz nękana? "Grożą mi w internecie"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2013 12:34
- Mam prawo do korzystania z wolności słowa - mówi posłanka PiS o swojej wypowiedzi na temat Anny Grodzkiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Grodzka: będę dobrą następczynią Nowickiej

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2013 07:39
- Jestem predestynowana, by kontynuować pracę Wandy Nowickiej. Wiem o co jej chodziło i mogę tę pracę podjąć - powiedziała Anna Grodzka w radiowej Jedynce. Jednocześnie chce głosować przeciw odwołaniu wicemarszałek Sejmu.
rozwiń zwiń