"Decyzja papieża wynika z odpowiedzialności za Kościół"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 08:04
- Ta decyzja nie jest ucieczką od odpowiedzialności, jest uznaniem swoich ludzkich słabości - ocenia bp Wojciech Polak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.
Audio
Arcybiskup Wojciech Polak
Arcybiskup Wojciech PolakFoto: Lukasz19930915/Wikimedia Commons/cc

Po niespełna ośmiu latach od wyboru papież ogłosił decyzje o ustąpieniu z urzędu. "Po wielokrotnym rozważeniu w moim sumieniu w obliczu Boga nabrałem pewności, że moje siły z powodu zaawansowanego wieku nie wystarczą, by pełnić w odpowiedni sposób posługę Piotrową" - ogłosił na konsystorzu w Watykanie Benedykt XVI.
Gość audycji "Sygnały dnia" w radiowej Jedynce sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Wojciech Polak przypomina, że Jan Paweł II w dokumencie wydanym w 1996 roku uwzględnił możliwość abdykacji biskupa Rzymu. Benedykt XVI skorzystał z tego zapisu.
Biskup Polak podkreśla, że papież zawsze bardzo poważnie podchodził do swojej posługi, widział ogrom zadań, wyzwań przed którymi stoi. - Odczuwał głęboką odpowiedzialność za pełnienie tego urzędu, za Kościół - zaznacza. Zdaniem gościa Jedynki to właśnie z tego powodu Benedykt XVI postanowił zrezygnować. - Ta decyzja nie jest ucieczką od odpowiedzialności, jest uznaniem swoich ludzkich słabości - ocenia.

>>>Przeczytaj całą rozmowę
W opinii sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski Kościół powinien skupić się teraz na modlitwie, a nie na spekulacjach. - Trzeba zawierzyć i zaufać Bogu, że poprzez takie doświadczenie, wyzwanie, stawia nas w konkretnej sytuacji, którą powinniśmy odczytać jako znaki czasu - mówi.
Wysłuchaj całej audycji!

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Giovanni Maria Vian: papież podjął decyzję o abdykacji rok temu

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 20:48
Zapadła ona po podróży do Meksyku i na Kubę - w marcu ubiegłego roku, twierdzi redaktor naczelny watykańskiego dziennika “L'Osservatore Romano”
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież Benedykt XVI abdykuje. Piorun uderzył w Watykan! [zdjęcie]

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 23:59
W niedzielę, kiedy Benedykt XVI podjął decyzję o rezygnacji, nad Stolicą Apostolską przeszła burza. Jeden z piorunów uderzył w kopułę Bazyliki św. Piotra.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abdykacja papieża. Filipińczyk, Włoch... Kto zastąpi Benedykta XVI? [zdjęcia]

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 07:55
Kilka godzin po zapowiedzi abdykacji papieża media publikują pierwsze listy kardynałów, którzy mają szanse na najbliższym konklawe.
rozwiń zwiń