X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tak było przez 40 lat w "Sygnałach dnia"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2013 08:31
1 marca miną cztery dekady od nadania pierwszych "Sygnałów dnia". W związku z jubileuszem wspominamy, jak na przestrzeni lat zmieniała się sztandarowa audycja Pierwszego Programu Polskiego Radia.
Audio
  • Sławomir Szof wspomina początek nadawania "Sygnałów dnia"
  • "Sygnały dnia" 21 marca 1978 r. i relacja z Dworca Centralnego w Warszawie
  • Krzysztof Grzesiowski czyta przegląd prasy w 1989 roku
  • Pożegnanie jednego z wydań "Sygnałów dnia"
Studio realizatorskie Sygnałów dnia w latach 70-tych
Studio realizatorskie "Sygnałów dnia" w latach 70-tychFoto: Archiwum Polskiego Radia

Pierwsze "Sygnały dnia" trwały zaledwie 17 minut i były odtwarzane z taśmy. Sławomir Szof, jeden z prowadzących, wyjaśnia, że był to wymóg cenzury, która dbała, by na antenie nie powiedziano czegoś, czego nie życzyły sobie ówczesne władze. To właśnie on wymyślił nazwę audycji.

Sławomir Szof wspomina współpracę z Aleksandrem Tarnawskim, uważanym za ojca "Sygnałów dnia". Przyznaje, że był on świetnym radiowcem, ale miał jedną wadę - nie lubił kobiet na antenie.

Słąwomir
Słąwomir Szof

Sławomir Szof rozpoczął pracę zawodową w Polskim Radiu w 1953 roku. Jego droga zawodowa przebiegała od reportera do wicedyrektora. Współtwórca audycji "Na warszawskiej fali", prowadził "Sygnały Dnia", "Lato z radiem", pierwszy prezenter magazynu "Z Kraju i ze Świata". W 1972  został nagrodzony Złotym Mikrofonem  za "błyskotliwą działalność na polu radiowej informacji społeczno-politycznej".

Choć obecnie wydaje się to normalne, to w latach 70. audycja nadawana na żywo była czymś nowatorskim. A w "Sygnałach dnia" pojawiały się relacje reporterskie z różnych miejsc. 21 marca 1978 roku, w audycji prowadzonej przez Lesława Nowaka, wysłuchać moża było na przykład relacji Andrzeja Matula z nowo otwartego Dworca Centralnego w Warszawie.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak