Jan Dworak: w tym roku zamieńmy abonament na opłatę

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 07:30
Opłatę audiowizualną powinno się wprowadzić jeszcze w tym roku – uważa Jan Dworak, szef KRRiT. Jego zdaniem Polski nie stać na dalsze oddalanie się od Europy w kwestii mediów i kultury.
Audio
  • Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
Prowadzący Sygnały Dnia Daniel Wydrych (L) i Krzysztof Grzesiowski (2L) oraz gość programu - szef KRRiT Jan Dworak (P) podczas porannej audycji
Prowadzący Sygnały Dnia Daniel Wydrych (L) i Krzysztof Grzesiowski (2L) oraz gość programu - szef KRRiT Jan Dworak (P) podczas porannej audycjiFoto: PAP/Radek Pietruszka

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak przypomniał, że rok temu 1 marca minister Michał Boni zapowiedział powstanie ustawy o mediach publicznych, podczas konferencji w gmachu Polskiego Radia. Z zapowiedzi nic nie wynikło. Dworak stwierdził więc że „będzie to rocznica smutna”. – Media publiczne w Polsce wymagają nowego sposobu finansowania. Obecny jest niewystarczający do tego, by media publiczne pełniły swoją rolę. Jest też niesprawiedliwy wobec osób, które płacą – stwierdził Jan Dworak. Według niego można byłoby znacznie obniżyć stawki, ale pobierać je od wszystkich. Ocenia, że opłata audiowizualna jest bardziej sprawiedliwa i nie wymaga rejestrowania odbiorników. I należałoby ją, jego zdaniem, wprowadzić już w tym roku. – Polski nie stać na to, by odstawać od innych krajów europejskich, które stawiają na kulturę tworzoną w mediach publicznych – powiedział szef KRRiT. Zaznacza, że kulturę tworzy się w tej chwili w mediach, przy pomocy radia, telewizji, Internetu. Jak podkreślił, to w mediach można tworzyć standardy, np. w dyskusjach.
Radio czekają zmiany

Dworak pogratulował Sygnałom dnia z okazji 40-lecia. Przypomniał, że choć przeszły wiele zmian, to wiele jeszcze przed nimi, na przykład cyfryzacja radia. Zaznaczył jednocześnie, że przed 1989 rokiem audycja nie miała żadnej konkurencji, poruszała się też w innej ”przestrzeni wolności”.

Dworak stwierdził, że obecnie Polskie Radio pokazuje wielostronnie życie polityczne. Widać  tu jego zdaniem właściwie rozumianą rolę mediów publicznych.

Szef KRRiT zaznaczył, że w Europie zapadły uzgodnienia dotyczące cyfryzacji, W 2015 roku nastąpi koniec ochrony prawnej nadawców analogowych. Jan Dworak powiedział, że Polska ma pewne opóźnienia, około półroczne, ale zmieści się w terminie, jeśli chodzi o telewizję. Nie ma natomiast porozumienia jeśli chodzi o radio. Tu jest trudniej, bo słuchacze są przyzwyczajeni do radia analogowego, z ich punktu widzenia nie ma potrzeby przeprowadzenia cyfryzacji

Jan Dworak zaznaczył, że młodzi ludzie coraz częściej słuchają radia przez odbiorniki mobilne lub z komputerów. – To każe się zastanowić, jak długo będzie nadawało radio korzystające z rozsiewczego systemu nadawania – powiedział. Wierzy jednak, że różne platformy nadawania będą obok siebie współistniały.  Czy Internet uśmierci klasyczne radio? - W najbliższym czasie na pewno nie – powiedział Jan Dworak.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski

agkm

>>>Przeczytaj całą rozmowę

Czytaj także

Najważniejszy jest słuchacz (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2011 08:15
Andrzej Siezieniewski (prezes Polskiego Radia): Trzeba będzie dołożyć starań, żeby przywrócić normalność, spokój i wiarę w to, że najważniejszy jest słuchacz, najważniejsza jest antena.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radio przez Internet wymaga abonamentu?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 09:15
Taką sprawę badał niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny i orzekł, że słuchanie audycji w sieci wymaga opłaty abonamentowej. Jak sprawa wygląda w Polsce?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płaćmy abonament, żeby radio nie było "słupem”

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 09:02
Rosną wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Wspólna kampania mediów publicznych przyniosła rezultaty, do tego coraz sprawniej działają urzędy, które ściągają zaległe opłaty od posiadaczy odbiorników. Ale do ideału wciąż daleko.
rozwiń zwiń