Mistrz mikrofonu na 40-lecie "Sygnałów dnia"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 09:25
Głos Andrzej Matula znają wszyscy Polacy, duzi i mali. Bo oprócz radia można również usłyszeć go w telewizji, gdzie czyta listy dialogowe do filmów. Tych dla dorosłych i tych dla dzieci, jak np. "Ulica sezamkowa" i "Muppet show".
Audio
Czy Andrzej Matul będzie czytał nazwy stacji II linii metra?
Czy Andrzej Matul będzie czytał nazwy stacji II linii metra?Foto: Wojciech Kusiński/PR

- Wszystko w moim życiu odbywało się przypadkiem - żartuje Andrzej Matul. W radiowej Jedynce wspomina, że do "Sygnałów dnia" trafił, kiedy pracował w radiu jako lektor. Potem zaczał czytać dialogi do filmów. - Bo wtedy spikerzy czytali filmy; zresztą było tylko jedno studio opracowań - mówi. Co istotne, listy dialogowe czytało się wtedy na żywo.

Andrzej Matul ubolewa, że Polacy mówią coraz gorzej. Jest jednym z członków komisji przyznającej Karty mikrofonowe, upoważaniające dziennikarzy Polskiego Radia do występów na antenie. - To bardzo rzadkie, ale wciąz zdarzają się osoby spoza Polskiego Radia, które chce mieć taką kartę, bo uważają ją za rodzaj wyróżnienia wśród ludzi prowadzących audycje w różnego rodzaju rozłgośniach - mówi dziennikarz.

Jego zdaniem Karta mikrofonowa to symbol Polskiego Radia i takim symbolem winna pozostać. - Musimy tej karty bronić, bo żeby ją zdoby,ć trzeba spełnić parę ważnych, ciągle istotnych dla mnie warunków, które upoważniają do występowania przed mikrofonem - wyjaśnia.

Rozmawiali Krzysztof Grzesiowski i Daniel Wydrych.

(ag)

Zobacz więcej na temat: Andrzej Matul Sygnały Dnia

Czytaj także

Tak było przez 40 lat w "Sygnałach dnia"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2013 08:31
1 marca miną cztery dekady od nadania pierwszych "Sygnałów dnia". W związku z jubileuszem wspominamy, jak na przestrzeni lat zmieniała się sztandarowa audycja Pierwszego Programu Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmieciarką na "Sygnały". Bo nic nie usprawiedliwia spóźnienia radiowca

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2013 19:29
- Do "Sygnałów" przyszedłem w momencie, gdy zaczynały się one o 4 rano. Wstawało się więc o 2.45. Wszystko musiało być poukładane, tak żeby zdążyć na odpowiednią godzinę - wspominał w Jedynce Antoni Mielniczuk, wieloletni dziennikarz i kierownik "Sygnałów dnia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sygnały dnia" szukają swoich rówieśników!

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2013 16:29
Urodziłeś/łaś się 1 marca 1973? To właśnie Ciebie szukamy!
rozwiń zwiń

Czytaj także

40 lat minęło, jak jeden dzień

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 08:33
Już za cztery dni "Sygnały dnia” skończą 40 lat. Od czterech dekad dziennikarze audycji podają najświeższe informacje o tym co dzieje się od wybrzeża Bałtyku aż po szczyty Tatr.
rozwiń zwiń