40 lat "Sygnałów": Wembley, Okrągły Stół, Smoleńsk...

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 09:11
- Pierwsze wydarzenie radiowe jakie pamiętam, to był rok 1967. To była wojna na Bliskim Wschodzie. Był włączony odbiornik "Szarotka" - wspomina w radiowej Jedynce Krzysztof Grzesiowski.
Audio
  • 40 lat Sygnałów Dnia. Wembley, Okrągły Stół, Smoleńsk...
40 lat Sygnałów: Wembley, Okrągły Stół, Smoleńsk...
Foto: W. Kusiński/PR

Z okazji obchodów 40-lecia Sygnałów Dnia ich prowadzący zamienili się rolami z politykami. Z Krzysztofem Grzesiowskim i Henrykiem Szrubarzem rozmawiali Jacek Kurski i Andrzej Rozenek.

Dla Henryka Szrubarza przygoda z radiem zaczęła się od Lata z Radiem.  - To był szok i szał. Pamiętam piosenkę Una Paloma Blanca - powiedział. Wydawca "Sygnałów Dnia" oraz "Z kraju i ze świata" słuchał też radiowej transmisji z meczu Polska-Anglia na Wembley w 1973 roku. 

Krzysztof Grzesiowski i Henryk Szrubarz byli w Polskim Radiu podczas obrad Okrągłego Stołu, od  pierwszego do ostatniego dnia. - To było niesamowite przeżycie. Po raz pierwszy mieliśmy do czynienia z politykami niejako z dwóch stron barykady. Również tymi, którzy byli przez propagandę pokazywali od najgorszej strony - powiedział Szrubarz.

Obaj przyznają, że kochają radio. - Miałem szczęście pracować wśród sympatycznych ludzi. My się tutaj dobrze czujemy. To nie jest kwestia, że pracujemy od do, a potem się nie znamy. Zawsze jest ciąg dalszy - powiedział Grzesiowski.

Ale w radiu przeżyli też wstrząsające chwile. Była nią katastrofa w Smoleńsku.  - To jest coś czego nie chciałbym jeszcze raz doświadczać - przyznał Grzesiowski. Natomiast Henryk Szrubarz podkreślił przy okazji jak ważne jest przekazanie takiej informacji. - Zadaniem mediów publicznych jest rzetelne przekazywanie informacji, opowiadanie o tym co się dzieje, nie szukać na siłę sensacji - podsumował.

Posłuchaj rozmowy Jacka Kurskiego i Andrzeja Rozenka z Krzysztofem Grzesiowskim i Henrykiem Szrubarzem

tj

Czytaj także

Henryk Szrubarz

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 15:05
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sygnałowe głosy - jak brzmią dziś?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2013 13:46
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulisy pracy radiowej, czyli zamach stanu czarowników

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2013 09:48
- Żarty na antenie były na porządku dziennym. Często podrzucaliśmy sobie do przeczytania przedziwne informacje – wspomina orientalista i dyplomata, a także długoletni pracownik "Sygnałów dnia” Grzegorz Dziemidowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zobacz "Sygnały dnia" od kuchni

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2013 17:55
W środę 27 lutego słuchacze będą mieli niezwykłą okazję nie tylko posłuchać, ale również zobaczyć, jak powstają "Sygnały dnia". Zapraszamy na trzygodzinną (od 6.00 do 9.00) transmisję wideo.
rozwiń zwiń