Polacy nie powinni zimą zdobywać K2? "To nieżyczliwa góra"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 08:03
W ramach pięcioletniego programu Polski Himalaizm Zimowy Polacy zdobywają ośmiotysięczne szczyty, na których zimą nie stanęła jeszcze stopa człowieka. Ostatnia wyprawa okazała się tragiczna, zginął Maciej Berberka i Tomasz Kowalski. Czy uda się zrealizować cały program?
Audio
  • Co dalej z programem Polski Himalaizm Zimowy, sprawdzała Agnieszka Jas (Sygnały Dnia/Jedynka)
K2 w lipcu - widok od południa
K2 w lipcu - widok od południaFoto: Wikipedia/CC/Svy123

Program realizowany jest od 2010 r. 3 szczyty już zdobyli: Gashebrum I, Gashebrum II i Broad Peak. W planach są jeszcze dwa: Nanga Parbat i K2. – Na początku do zdobycia było 5 ośmiotysięczników, które nie mają wejść zimowych. Zostały jeszcze 2. Szczególnie K2 wydaje się być takim celem wszystkich celów współczesnego himalaizmu – mówi Artur Hajzer, autor programu.
Artur Hajzer przyznaje jednak, że środowisko himalaistów jest podzielone co do tego, czy zdobycie K2 zimą jest wykonalne. - Czy program będzie atakował dwa pozostałe szczyty? Trudno dzisiaj odpowiedzieć – dodaje.

>>> Najnowsze inforamcja o wyprawie na Broad Peak - serwis specjalny
Anna Czerwińska, zdobywczyni Korny Ziemi jest bardzo sceptyczna. Jej zdaniem w Polsce nie ma teraz ekipy, która mogłaby podjąć się takiego wyzwania. – Nawet Jurek Kukuczka czy Krzysio Wielicki, mieli na K2 problemy. To bardzo nieżyczliwa góra – dodaje Anna Czerwińska.
Program Polski Himalaizm Zimowy ma dofiansnowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Do tej pory na ten cel przeznaczono 960 tys. zł. Urzędnicy ministerstwa zapewniają, że nie ma rozmów zawieszeniu dofinansowania.
Czy w związku ze śmiercią himalaistów program będzie nadal realizowany sprawdzała Agnieszka Jas. Zapraszamy do wysłuchania dźwięku.  
ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kolejna wyprawa na Broad Peak. Minister Mucha pomoże

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 14:35
Wyprawę chcę zorganizować brat zaginionego na Broad Preak Macieja Berbeki, Jacek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niebezpieczny punkt widzenia - wypadek alpinisty (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 19:52
Jak niebezpieczna może być wspinaczka wysokogórska pokazuje film, nakręcony kamerą zamieszczoną na kasku brytyjskiego alpinisty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawie 1000 osób żegnało Tomasza Kowalskiego. Zginął na Broad Peak

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2013 18:48
Rodzina i przyjaciele oraz mieszkańcy Dąbrowy Górniczej pożegnali himalaistę Tomasza Kowalskiego, który zaginął razem z Maciejem Berbeką na Broad Peak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaginął na Broad Peak. Poznań uczcił jego pamięć biegiem

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 10:12
Ponad trzystu biegaczy uczciło w niedzielę wieczorem na poznańskim Morasku pamięć himalaisty i maratończyka Tomasza Kowalskiego.
rozwiń zwiń