103-letni kawowy baron z Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2013 08:02
Kordian Tarasiewicz o kawie wie wszystko. Przez wiele lat prowadził rodzinną firmę "Pluton"- pierwszą w Polsce zajmującą się sprowadzaniem, wypalaniem i dystrybucją kawy.
Audio
  • Kordian Tarasiewicz o historii palarni kawy "Pluton" (Sygnały dnia/Jedynka)
W Zakopanem: drugi od prawej Kordian Tarasiewicz, czwarta Maria Tarasiewicz
W Zakopanem: drugi od prawej Kordian Tarasiewicz, czwarta Maria TarasiewiczFoto: arch. pryw./ http://www.tarasiewicz.info

Sam najchętniej pije kawę z mlekiem i cukrem. - Lubiłem zawsze kawę i nadal się nie oszczędzam, czasami może nawet piję za dużo. Moja opiekunka pilnuje tylko, żebym nie pił na noc – śmieje się dziarski 103-latek.

W 1882 roku jego dziadek Tadeusz Tarasiewicz założył w Warszawie pierwszą w kraju profesjonalną palarnię kawy pod nazwą "Pluton". – Do dziś nie wiadomo kto mu podsunął taki pomysł. Może sam stwierdził, że to tak delikatny towar, że trzeba udoskonalić jego palenie, bo przecież inaczej kawy nie da się pić – wspomina Kordian Tarasiewicz.

Pan Kordian od urodzenia mieszka w Warszawie i najlepiej wspomina miasto z lat 20. Rodzinny interes przejął w latach 30., czyli w czasie kryzysu gospodarczego. Mimo to firma się rozwijała, a w ofercie znalazła się m.in. kawa z cykorii czy nawet z… żołędzi.

Auta
Auta firmowe na pl. Marszałka Piłsudskiego/ arch. pryw./ http://www.tarasiewicz.info

Wojna zniszczyła Warszawę i firmę Pluton. Kordian Tarasiewicz całe lat spędził w sądzie, próbując odzyskać swój majątek, przejęty przez państwo.

Co najbardziej zapamiętał z wesołych, jak mówi, lat 20. i jak zakończyła się jego batalia sądowa? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, którą przy filiżance aromatycznej kawy nagrała Ewa Syta. (ei)

 

Zobacz więcej na temat: HISTORIA kawa Warszawa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie ma Centralnego bez inżyniera Karwowskiego!

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 15:00
Grał w "Czterdziestolatku", "07 zgłoś się" i "Motylem jestem". W 1975 roku został "Misterem Warszawy", a dziś po prostu jest Dworcem Centralnym, najważniejszym węzłem transportu kolejowego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zobacz jak wyglądała Warszawa w 1935 roku. Film 3D

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 15:25
Około 20 minutowy film animowany "Warszawa 1935", pokazujący jak wyglądała stolica przed drugą wojną światową, trafi do kin 15 marca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mural pamięci Marka Edelmana

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 16:25
W kwietniu obchodzona będzie 70. rocznica powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji na warszawskim Muranowie zostanie odsłonięty specjalny mural.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa uczciła 70. rocznicę akcji pod Arsenałem

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 17:21
Uroczystą zmianą wart i złożeniem wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza, mszą w Katedrze Polowej WP, apelem harcerskim przed budynkiem Arsenału i grą miejską, stolica uczciła 70. rocznicę akcji pod Arsenałem.
rozwiń zwiń