Kozłowska-Rajewicz: dzieci mają prawo do ojca

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 07:45
Z powodu stereotypów ojciec nie może realizować się jako rodzic, kiedy para się rozstaje. A dziecko kocha i mamę, i tatę – mówiła w Jedynce Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocniczka ds. równego traktowania.
Audio
  • Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocnik rzadu ds. równego traktowania w "Sygnałach dnia"
  • Ewa Syta o prawach ojców
Agnieszka Kozłowska-Rajewicz
Agnieszka Kozłowska-RajewiczFoto: rownetraktowanie.gov.pl

Pełnomocniczka ds. równego traktowania zaangażowała się w ostatnim czasie w obronę praw ojców przed sądami rodzinnymi w postępowaniach dotyczących opieki nad dzieckiem. Jak zaznaczyła, ojcowie otrzymują opiekę nad dzieckiem w 3-4 procent przypadków, opieka dla matek to kilkadziesiąt procent przypadków.

Nie ma danych, czy taka sytuacja wynika z tego, że ojcowie bardzo rzadko zwracają się o taką opiekę, czy z tego, że sądy nie mają do nich zaufania. Agnieszka Kozłowska-Rajewicz mówi, że dowiemy się o tym ze statystyk w przyszłym roku, bo resort sprawiedliwości zmienił formularze wypełniane w sądach do sprawozdań w tych sprawach. – Nie ma wątpliwości, że stereotypy, które utrudniają kobietom odnalezienie się na rynku pracy czy w życiu publicznym, utrudniają ojcom realizowanie praw rodzicielskich – powiedziała Kozłowska-Rajewicz.

Pełnomocniczka powiedziała, że dziecko kocha oboje rodziców i ma prawo do ich opieki. Zaznaczyła, że para może opracować wspólnie plan opieki nad dzieckiem – to nowy instrument wprowadzony do prawa rodzinnego. Plan może być niesymetryczny, ale jest to wspólna umowa rodziców.

Agnieszka Kozłowska-Rajewicz uważa, że bardzo rzadko w sprawach rozwodowych stosowana jest mediacja. Zaznaczyła, że powinny być konsekwencje za odmawianie mediacji. Podała przykład sytuacji rodzica, który utrudnia drugiemu kontakty z dzieckiem. W innych krajach taka postawa może być przyczynkiem do ograniczania władzy rodzicielskiej, bo taka osoba odmawiająca mediacji działa na szkodę dziecka.

Zaznaczyła, że ojcowie się skarżą na brak możliwości opieki nad dzieckiem. Pojawiają się problemy z realizowaniem postanowień sądów. Próbowano rozstrzygnąć to w taki sposób, że jeśli ktoś nie respektuje decyzji sądu, powinien płacić karę. To rozwiązanie nie okazało się skuteczne.

Pełnomocnik razem z resortami sprawiedliwości i pracy pracuje nad przygotowaniem ratyfikacji unijnej konwencji o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet. Problemy są z przepisami o trybie ścigania za gwałt. – Jesteśmy ostatnim krajem w Polsce, który ma tryb wnioskowy ścigania za gwałt – powiedziała Agnieszka Rajewicz. Pełnomocnik mówi, że tak być nie może, by ofiarę obarczać odpowiedzialnością za przebieg sprawy. trzeba zmienić tryb na ściganie z urzędu. W podkomisji kodyfikacyjnej przegłosowano już tryb urzędowy, trwają już prace w nad trybem przesłuchań ofiar i świadków. Kozłowska-Rajewicz mówi, że niedopuszczalne byłoby nieściganie przestępcy dlatego, że system przesłuchań jest zbyt traumatyczny dla ofiar. Przedyskutowano już przepisy. Przesłuchania mają być jednorazowe, jeśli to możliwe i ma być nagrywane. Podczas rozprawy będzie odtwarzane, jeśli taka będzie potrzeba. Będzie możliwość dodatkowych przesłuchań ofiary online.

Pełnomocniczka informowała również, że również gnębienie byłego partnera będzie kwalifikowane do przemocy domowej.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska

agkm

>>>Przeczytaj całą rozmowę

Zobacz więcej na temat: dzieci Sygnały Dnia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Koklusz wcale nie przestał być groźny

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2013 09:33
Jeszcze w latach 40. ubiegłego wieku choroba ta była częstą przyczyną śmierci niemowląt. Problem udało się wyeliminować dzięki szczepionkom. Nadal jednak zdarzają się nowe przypadki zachorowań, a w Polsce liczba ta wręcz rośnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po związkach eutanazja? Wojna światopoglądowa

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2013 09:06
- W sposobie rozumienia Francuzów, to człowiek jest w centrum uwagi - mówił w Jedynce doktor Bartłomiej Zdaniuk, Uniwersytet Warszawski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

RPO alarmuje: chłopiec po gwałcie przesłuchiwany do 20 razy

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 07:47
Konieczna jest zmiana prawa. Niestety, nie udaje się tego wyegzekwować – mówi Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich. Chodzi o przepisy dotyczące dzieci i ofiar przestępstw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Brakuje żłobków, nie ma elastycznego czasu pracy"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 08:41
Jest trochę inicjatyw, ale nie ma całościowej wizji polityki rodzinnej – mówiła w „Sygnałach dnia” Irena Wóycicka z kancelarii prezydenta. Jej zdaniem ważna m.in. sprawa żłobków i elastyczny czas pracy.
rozwiń zwiń