Kobieta za kółkiem: klnie, bo potrafi?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2013 08:48
Najnowsze badania wskazują, że te najbardziej siarczyste przekleństwa słyszane na polskich drogach, padają głównie z damskich ust. Jak można to tłumaczyć?
Audio
  • Ewa Syta o tym jak i dlaczego kobiety klną za kierownicą (Sygnały dnia/ Jedynka)
Kobieta za kółkiem: klnie, bo potrafi?
Foto: Glow Images/East News

5 kwietnia to Dzień grzeczności za kierownicą, który  wymyślili Francuzi. Niestety, wśród Polaków ciężko jest zaobserwować masowe obchody tego święta. A i Polki na tym tle wcale nie wyglądają lepiej.
Głośne obrzucanie przezwiskami, przeklinanie, a także krzyczenie na innych uczestników ruchu - okazuje się, że to kobiety częściej niż mężczyźni, używają agresywnych wyrażeń w stosunku do innych kierowców. Tak przynajmniej wynika z badań,  które przeprowadziła absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej Karolina Konieczna.
Stres, pęd życia, nawał obowiązków – powodów tego stanu rzeczy może być dużo. Dorota Bednarek, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej podkreśla, że przeklinanie ma dać upust emocjom. - I rzeczywiście kobiety takiej agresji przejawiają więcej. Być może to dlatego, że mają one większe predyspozycje do wypowiadania się. Panie mają statystycznie nieco wyższe zdolności werbalne, język to domena kobiet. I prawdopodobnie dlatego też ta agresja słowna wśród kobiet jest wyższa – tłumaczy ekspertka.
Autorkę badań zaskoczył fakt, jak wielu badanych  przyznaje się do umiejętności czytania z ruchu warg, co ułatwia im szybkie zorientowanie się - co inni kierowcy szepczą sobie pod nosem.  
Sprawie dokładniej przyjrzała i przysłuchała się Ewa Syta. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego dźwięku.
(ei)

Zobacz więcej na temat: motoryzacja prawo jazdy

Czytaj także

Prawo jazdy. Tysiące osób nie może zdawać egzaminu

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 10:24
Blisko tysiąc osób nie może przystąpić do egzaminu na prawo jazdy - to skutki wejścia w życie znowelizowanej ustawy o ruchu drogowym - pisze "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korupcja w WORD. 8 egzaminatorów zatrzymanych

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2013 11:26
Zarzuty korupcyjne dla egzaminatorów Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu i instruktorów nauki jazdy z Podkarpacia, Lubelszczyzny i województwa świętokrzyskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zabiorą samochód pijanemu? "To narzędzie przestępstwa"

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 13:00
W pewnych sprawach musi być wstrząs, bo nie będzie efektu – argumentował poseł Arkadiusz Mularczyk. Solidarna Polska proponuje konfiskatę aut za jazdę na podwójnym gazie.
rozwiń zwiń