X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"OFE nie mogą wypłacać emerytur dożywotnich"

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2013 13:11
Minęło 13 lat, od kiedy ruszył system. Od 13 lat wiadomo, że powinny istnieć formy wypłaty z OFE. I ich nie ma – mówił w Jedynce Marek Wilhelmi (Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych).
Audio
  • Marek Wilhelmi, Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych na temat OFE
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu

Towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczyły, że jeśli ktoś zdecyduje się na wypłatę emerytury w ciągu 10-16 lat, dostawałby co miesiąc więcej pieniędzy. Jeśli zdecydowałby się na dożywotnie wypłacanie emerytury z II filaru, to comiesięczne wypłaty będą niższe, rodzina nie będzie dziedziczyć pozostałej części, w dodatku będzie musiał kupić ubezpieczenie na życie. Taka propozycja spotkała się z oburzeniem. Minister finansów Jacek Rostowski podkreślał, że emerytura jest dożywotnia.

Wilhelmi podkreślił, że w przypadku emerytur dożywotnich, kontrakt byłyby zawierany tak naprawdę z zakładami ubezpieczeń na życie. - PTE nie mogą wypłacać emerytur dożywotnich, ponieważ zajmują się inwestowaniem. Biorą na siebie ryzyko inwestycyjne, a nie ryzyko długowieczności – stwierdził Marek Wilhelmi w Jedynce. - To, co proponują PTE, nazywa się wypłatą programowaną przez określony czas – powiedział Marek Wilhelmi.

Jak zauważył, łatwo mówić tak, jak politycy, np. minister finansów.  - Minęło 13 lat, od kiedy ruszył system. Od 13 lat wiadomo, że powinny istnieć formy wypłaty. Były zaawansowane prace nad zakładami emerytalnymi, które by je wypłacały – powiedział Wilhelmi.

Obecnie świadczenie z Polskich Towarzystw Emerytalnych otrzymują kobiety, które przeszły na emeryturę po ukończeniu 60 lat, ale wstąpiły do otwartych funduszy emerytalnych – powiedział gość Jedynki. Zaznaczył, że wypłaty przechodzą przez ZUS, a PTE dostarczają tylko środki.

Kontrowersyjne propozycje OFE

Tłumaczył, że towarzystwa emerytalne przedstawiły swoją propozycję, bo za 9 miesięcy mają już być wypłaty dla całego rocznika. Zaznaczył, że dopiero w czerwcu ma być gotowy przegląd emerytalny. Marek Wilhelmi nie wierzy, że sześć miesięcy wystarczy żeby przedyskutować i wdrożyć jakąś koncepcję, a przecież 1 stycznia sprawa musi być jasna.- Towarzystwa Emerytalne przedstawiły tę propozycję, którą one mogą zrealizować. Zbudowały coś z klocków, które są dostępne – powiedział Marek Wilhelmi.

Profesor Ryszard Bugaj, znany ekonomista, uważa, że Polacy w sprawie OFE zostali oszukani. Podkreśla, że w ciągu 14 lat fundusze zarobiły gigantyczne sumy około 16 mld złotych zysku.  – Zarobiły duże środki, ale takie regulacje im stworzono. Tak mogą inwestować, tak mogą zarabiać. To prawda – powiedział Wilhelmi.

Ustawa wprowadzona w 1999 roku nie została dokończona. Kto za to odpowiada? Marek Wilhelmi nie ma wątpliwości, że politycy. Twierdzi, że towarzystwa występowały wielokrotnie z propozycjami zmian, ale nic z tego nie wynikało.

Obecnie z OFE wypłacane są niewielkie sumy, niektóre kobiety dostają kilkadziesiąt złotych miesięcznie, ale związane jest to z długością składki. Najmniejsza to była około 20 złotych, ale otrzymująca je kobieta przez większą część 10-letniego okresu składkowego nie pracowała.

- Nie wiem, jaką krzywdę zrobiłbym tym, którzy wymyślili palmy – podsumował Wilhelmi, nawiązując do wizji dostatniej emerytury pod palmami (która pojawiła się w reklamie OFE).

Gościem audycji  "Z kraju i ze świata" był Marek Wilhelmi (Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych).

Rozmawiał Paweł Wojewódka

agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Emerytura przez 10 lat? Minister pracy: musi być dożywotnia

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 14:49
- Gwarancja dożywotnich wypłat emerytur to cel nadrzędny - zapewnia o tym minister pracy i polityki społecznej, Władysław Kosiniak Kamysz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były minister gospodarki: likwidacja OFE to złe rozwiązanie

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 08:55
Przewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarczej, Janusz Steinhoff, przekonywał w radiowej Trójce, że likwidacja Otwartego Funduszu Emerytalnego przysporzy Polakom wiele problemów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piechociński: audyt o OFE w przyszłym tygodniu

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 08:00
Minister pracy przedstawi wyniki audytu w OFE nie tylko rządowi, ale również w ramach konsultacji społecznych – mówił Janusz Piechociński w Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co z OFE? ”Nacjonalizacja zaczęła raczkować”

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 09:00
Kiedyś nacjonalizacja kojarzyła się z odciętymi od świata dyktatorami. A teraz raczkująco robi się to na całym świecie – powiedział Witold Świetlik w Trójce.
rozwiń zwiń