Kardiolog: dbajmy o serce, badajmy ciśnienie!

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2013 08:06
- Polacy zbyt rzadko kontrolują stan swojego zdrowia - mówił Jedynce kardiolog Zbigniew Kalarus, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Audio
  • Profesor Zbigniew Kalarus o nadciśnieniu tętniczym (Sygnały dnia/Jedynka)
Kardiolog: dbajmy o serce, badajmy ciśnienie
Foto: Glow Images/East News

10 milionów Polaków ma nadciśnienie tętnicze. Z tego prawie jedna trzecia nie zdaje sobie sprawy, że jest chora. Profesor Zbigniew Kalarus mówił w "Sygnałach dnia", że Polacy badają się za rzadko, a mimo dobrego samopoczucia, choroba może być już bardzo zaawansowana. Nadciśnienie tętnicze jest specyficzną chorobą, rozwija się czasem skrycie, a pacjent przyzwyczaja się do coraz wyższego ciśnienia. - Natura ludzka jest taka, że w momencie, kiedy czuję się dobrze, nic mi nie dolega, to ja się nie badam, nie szukam choroby - podkreślił kardiolog.

Prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego zaznaczył, że nadciśnienie tętnicze jest jednym z głównych problemów zdrowotnych Polaków. Profesor Kalarus zaleca, by każdy kto przekroczy 40-45 lat, badał swoje ciśnienie. Gdy nasze wyniki przekroczą normę -140 na 90 - musimy koniecznie udać się do specjalisty. Bez właściwego leczenia może dojść do niebezpiecznych następstw - choroby wieńcowej, zawału, udaru mózgu.

W niedzielę przypada Światowy Dzień Zdrowia, którego tegorocznym hasłem jest "Zdrowe bicie serca".

Posłuchaj całej rozmowy z profesorem Zbigniewem Kalarusem!

Zobacz więcej na temat: kardiologia zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Serce masz tylko jedno. Zadbaj o nie!

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 14:42
Choroby serca i układu krążenia stanowią pierwszą przyczynę zgonów w naszej populacji. W "Debacie medycznej " mówimy o sercach Polaków i naszych postawach zdrowotnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nadciśnienie: zmierz zanim będzie za późno

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 08:40
To choroba, która nie boli. Każdy może ją mieć, a zagrożenie rośnie razem z wiekiem.
rozwiń zwiń