Absurdy na uczelniach: opłata za zwolnienie z WF-u

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2013 08:12
Za indeks, za legitymację, za wyjazdy w teren, za materiały, za dyplom - lista opłat, które uczelnie pobierają od studentów, bywa bardzo długa. Żacy postanowili z tym walczyć.
Audio
  • Katarzyna Pilarska o dodatkowych opłatach na uczelniach (Sygnały dnia/ Jedynka)

Problem istnieje pomimo uregulowań prawnych, które określają możliwości uczelni w tym względzie. Ustawy dokładnie określają, za co szkoła wyższa nie może pobrać opłat od studenta. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbara Kudrycka mówi, że są pewne możliwości dodatkowego obciążenia studentów, ale nie mogą być one związane z podstawowymi usługami edukacyjnymi, jak np. wykłady.

Tymczasem studenci alarmują, że popularna jest praktyka omijania przepisów w tym względzie. 0 Uczelnie pobierają podobne opłaty, tylko inaczej nazwane - mówi Piotr Müller, przewodniczący Parlamentu Studentów RP. Częstym problemem bywa podnoszenie czesnego bez zgody studentów; bywają też tak kuriozalne pomysły, jak opłata za nieterminowe złożenie zwolnienia z wychowania fizycznego.

Studenci chcą dokładnego określenia katalogu opłat, aby każdy chętny na studia wiedział, za co będzie musiał płacić w momencie, kiedy rejestruje się na uczelnię i przystępuje do walki o indeks.

Zmiany mogłyby zacząć obowiązywać w roku akademickim 2014-1015. Czy sejm zaakceptował proponowane poprawki? Dowiemy się prawdopodobnie w maju.

Więcej w relacji Katarzyny Pilarskiej. Zapraszamy do słuchania.

(ei)

Zobacz więcej na temat: studenci
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kredyty studenckie – co warto o nich wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 23:34
- Kredyty studenckie to najtańsze spośród wszystkich kredytów dostępnych na rynku. Dlatego, jeśli tylko spełniamy warunki, warto z nich korzystać – mówi Alicja Karpińska z firmy ANG Spółdzielnia Doradców Kredytowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szkolne mundurki – w Finlandii to się sprawdza

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2013 14:00
W Polsce mówiło się przez lata, że szkolne mundurki zabijają tożsamość, tymczasem w Finlandii, studenckie kombinezony są czymś, za czym młodzi ludzie tęsknią i do czego dążą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nawet 70 tys. zł dla przedsiębiorczych absolwentów

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2013 10:44
Ministerstwo Pracy wypowiada walkę bezrobociu wśród młodych Polaków. Do konsultacji społecznych trafił projekt ustawy o wsparciu dla firm zakładanych przez absolwentów
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młodym nie wystarcza płaca minimalna

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 12:43
Z badania firmy Deloitte wynika, że 55 proc. młodych Polaków ocenia sytuację na rynku pracy jako złą. Nie przekłada się to jednak na skromniejsze oczekiwania względem pracodawców. W pierwszej pracy młody Polak chce zarabiać 2,8 tys.zł
rozwiń zwiń