Ks. Józef Kloch: zasada "dbamy o życie" jest uniwersalna

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2013 09:06
Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski opracował dokument "O wyzwaniach bioetycznych, przed którymi stoi współczesny człowiek".
Audio
  • Ksiądz Józef Kloch o dokumencie "O wyzwaniach bioetycznych, przed którymi stoi współczesny człowiek" (Sygnały dnia/Jedynka)
Ksiądz Józef Kloch
Ksiądz Józef KlochFoto: W. Kusiński/PR

Dokument porusza, m.in., kwestię aborcji, antykoncepcji, eutanazji i in vitro. Jak powiedział w audycji "Sygnały dnia" w radiowej Jedynce rzecznik Konferencji Episkopatu Polski (KEP) ksiądz Józef Kloch, w dokumencie podkreślono, że prawo do życia jest fundamentalnym prawem człowieka, na którym wyrastają wszystkie jego pozostałe prawa. - Jeśli zarodek jest kimś, to ma swoje prawa, jak każdy człowiek. Ma podstawowe prawo - prawo do życia (...) Życie ludzkie ma najwyższą wartość - zaznaczył gość radiowej Jedynki.

>>>Przeczytaj całą rozmowę
Ksiądz Kloch wytłumaczył, że w dokumencie poruszono wiele problemów, przed którymi stoi współczesny człowiek. Zwrócono uwagę na nowe zjawiska, jak wynajmowanie kobiet do rodzenia dzieci (surogatki) czy tworzenie hybryd zwierzęco-ludzkich. - Obecnie pojawia się pytanie, do czego my dochodzimy? Nie każda metoda, która jest możliwa w medycynie jest etyczna - powiedział.
W końcówce dokumentu pojawia się też odniesienie do polityki. "Nie do przyjęcia jest dla katolika dualizm postaw, a więc wyznawanie innych zasad w życiu prywatnym, a innych w zaangażowaniu publicznym i opowiadanie się za rozwiązaniami sprzecznymi z wyznawaną wiarą” - czytamy. Małgorzata Kidawa-Błońska z PO, która była gościem Jedynki o godz. 7.15, powiedziała, że politycy tworzą prawo dla wszystkich.

Poproszony o skomentowanie słów posłanki Platformy Obywatelskiej ksiądz Józef Kloch powiedział, że fakt, iż parlament tworzy prawo dla wszystkich nie oznacza, że ma tworzyć złe prawo. - Zasada "dbamy o życie" jest zasadą uniwersalną, nie jest związana z religią - podkreślił.
Wysłuchaj całej audycji!

Czytaj także

"Ratyfikowanie konwencji bioetycznej jest niezbędne"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 16:01
Jak podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Józef Kloch, obecnie w Polsce nie ma żadnych przepisów dotyczących tych kwestii, więc można zrobić wszystko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ksiądz krytykuje: in vitro niesie samo zło

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2012 08:29
Donald Tusk ma jeszcze szansę z twarzą wycofać się z pomysłów na finansowanie in vitro poprzez program zdrowotny - mówi w "Rzeczpospolitej" ksiądz Franciszek Longchamps de Berier.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Działaczki Kongresu Kobiet oburzone słowami duchownych

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 10:53
Gabinet Cieni Kongresu Kobiet protestuje przeciwko niedawnym wypowiedziom biskupa Tadeusza Pieronka i księdza Franciszka Longchamps de Beriera.
rozwiń zwiń