Jacek Kurski: OFE to system grabieżczy

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 10:27
- OFE obciąża obecnie rządzących. System wszedł w życie w roku 1999, kiedy premierem był jeden z luminarzy PO Jerzy Buzek - powiedział w radiowej Jedynce europoseł Solidarnej Polski Jacek Kurski.
Audio
  • Jacek Kurski: OFE to system grabieżczy , (Sygnały dnia/Jedynka)
Jacek Kurski w studiu radiowej Jedynki
Jacek Kurski w studiu radiowej JedynkiFoto: PR

W piątek PiS organizuje w Sejmie debatę pt. "Bezpieczna emerytura. Twój wybór, ZUS czy OFE. Wezmą w niej udział m.in. prof. Piotr Gliński,  Ryszard Petru, Adam Glapiński, Andrzej Zuber i Witold Orłowski.  Przedstawicieli Solidarnej Polski na nią nie zaproszono.

Jacek Kurski przypomniał, że OFE miało uniezależnić nasze emerytury od bieżących wydatków państwa. Tymczasem finansuje bieżące wypłaty emerytur, a za pośrednictwo przy tej "banalnej czynności" prywatni ludzie dostają gigantyczne pieniądze.  - Dzisiaj ci ludzie oświadczają nam, że woleliby wypłacać nam emerytury przez 10 lat - powiedział Kurski.  Jego zdaniem jest to puszczanie sygnałów i oswajane ludzi z niewydolnością państwa i z zawłaszczeniem oraz rozkradzeniem części funduszy, które pochodzą z naszej kieszeni.

Kurski podkreślił, że państwo powinno przejąć kontrolę i gwarantować wypłaty z OFE w sposób pozbawiający nienależne zyski fundusze emerytalne. Bo jego zdaniem przejadają one bardzo dużą cześć naszych pieniędzy. - Powinna zostać część dla ZUS, powinien być swobodny wybór przyszłego emeryta między inwestowanie w OFE a w ZUS, ale pieniądze powinny być kontrolą państwa, bo prywatni sobie z tym nie dali rady - powiedział Kurski.

Zdaniem Kurskiego OFE to symboliczny przykład tego jak państwo pozwala w prywatne ręce wypuszczać pieniądze Polaków. - Czymże innym jest system partnerstwa publiczno-prywatnego, gdzie buduje się autostrady w taki sposób, że wszystkie ekonomiczne ryzyka idą na rzecz strony państwa, a wszystkie zyski, na rzecz prywatnego inwestora, który niczym nie ryzykuje, a ma gwarancje przez 50 lat zysków z użytkowania autostrady - powiedział Kurski.

Posłuchaj rozmowy Przemysława Szubartowicza z Jackiem Kurskim.

tj

>>>Przeczytaj zapis rozmowy

Zobacz więcej na temat: Jacek Kurski OFE

Czytaj także

"OFE nie mogą wypłacać emerytur dożywotnich"

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2013 13:11
Minęło 13 lat, od kiedy ruszył system. Od 13 lat wiadomo, że powinny istnieć formy wypłaty z OFE. I ich nie ma – mówił w Jedynce Marek Wilhelmi (Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rostowski chce pokazać kieszenie szefów OFE

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 06:53
Ministerstwo Finansów chce jawności i obowiązku składania oświadczeń majątkowych przez członków zarządów i rad nadzorczych powszechnych towarzystw emerytalnych zarządzających OFE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

OFE chcą dyskusji z ministerstwem

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 15:42
Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych domaga się debaty na temat reformy OFE
rozwiń zwiń

Czytaj także

Likwidacja OFE? "Prezydent uważa, że to wyraźne cofnięcie"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 08:48
Irena Wóycicka z Kancelarii Prezydenta powiedziała w radiowej Trójce, że prezydent Bronisław Komorowski jest przeciwny likwidacji OFE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

OFE pod lupą Ministerstwa Finansów

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2013 13:59
Ministerstwo Finansów ma zastrzeżenia do niektórych inwestycji OFE na giełdzie. Chodzi głównie o zaangażowanie w małe i niepłynne spółki
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata PiS o OFE. Nie zaproszono nikogo z rządu

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 06:18
"Bezpieczna emerytura. Twój wybór, ZUS czy OFE" to hasło debaty, którą organizuje w Sejmie Prawo i Sprawiedliwość. W debacie oprócz profesora Piotra Glińskiego mają wziąć udział między innymi tacy eksperci jak: Ryszard Petru, Adam Glapiński, Andrzej Zuber i Witold Orłowski.
rozwiń zwiń